Reklama

Nowy Ford GT LM 2022 - w hołdzie dla sukcesów w Le Mans

Ford przedstawił dziś ostatnią z edycji specjalnych Forda GT trzeciej generacji. Ford GT LM Edition 2022 upamiętnia jedyny amerykański samochód wyścigowy odnoszący sukcesy w Le Mans w 2016 roku, a także legendarne zwycięstwo „1-2-3” w 1966 r., kiedy kierowcy Fordów zajęli całe podium.

 

Ford GT LM Edition z 2022 roku upamiętnia zwycięstwo w klasyfikacji generalnej supersamochodu trzeciej generacji, a także sukces zespołu Forda GT nr. 68, który przekroczył linię mety podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans w 2016 roku. Wyjątkowy model jest również ukłonem w stronę zespołu Ford Chip Ganassi, który w ciągu nieco ponad jednego roku przekształcił samochód w triumfatora Le Mans.

W hołdzie dla Le Mans

Ford GT LM 2022 posiada nadwozie wykonane z włókna węglowego, pokryte lakierem Liquid Silver. Producent zadbał także o unikalne wykończenia w kolorze czerwonym lub niebieskim, nawiązujące do czerwono-niebieskiego malowania Forda GT nr 68, który zwyciężył w Le Mans. 

Reklama

Dla wzmocnienia wyjątkowości własnego egzemplarza, klienci mogą wybrać dodatkowe wykończenia z włókna węglowego, które podkreślają właściwości aerodynamiczne supersamochodu. Należą do nich wykonane z ultralekkiego materiału przyciemnienia na przednim splitterze, progach bocznych i progach drzwiowych, a także żaluzje we wnęce silnika, wsporniki lusterek i tylny dyfuzor.

Wyeksponowane, błyszczące, 20-calowe felgi z włókna węglowego z odpowiednimi czerwonymi lub niebieskimi akcentami wewnętrznymi, a także tytanowe nakrętki i zaciski hamulcowe Brembo lakierowane na czarno, stanowią kolejne modernizacje.

Wyjątkowy dla Forda GT LM jest drukowany w 3D tytanowy, podwójny układ wydechowy, który charakteryzuje się cykloniczną konstrukcją wnętrza końcówek. Podpowiada on, że pod maską znajduje się silnik EcoBoost twin-turbo o mocy 660 KM. Nad końcówkami znajduje się również tytanowy, reliefowy emblemat GT LM.

Sportowe wnętrze pokryte alcantarą

We wnętrzu Forda GT LM Edition konstruktorzy zadbali o fotele z włókna węglowego pokryte alcantarą. Pewnym wyróżnikiem jest fakt, że fotel kierowcy jest w kolorze czerwonym lub niebieskim, natomiast fotel pasażera w kolorystyce Ebony, z kontrastującymi przeszyciami.

Deska rozdzielcza została pokryta skórą i alcantarą w kolorze hebanowym. Włókno węglowe zastosowano również w kabinie, na konsoli, przełącznikach wentylacji i dolnych słupkach A z matowym wykończeniem.

Emblematy ze sproszkowanego wału korbowego

Zespół Ford Performance szukał sposobów szczególnego upamiętnienia historycznego sukcesu sprzed lat i zdecydowano, aby w każdym egzemplarzu edycji limitowanej umieścić pamiątkę, symbol ducha zdobywcy podium w Le Mans.

Pracownicy zespołu zlokalizowali silnik Forda GT (nr 69), który po słynnym wyścigu został zdemontowany i odłożony na półkę. Rozdrobnili wał korbowy do postaci proszku i opracowali unikalny stop, który posłużył do wydrukowania trójwymiarowych emblematów, cieszących obecnie oko na deskach rozdzielczych każdego z 20 supersamochodów z edycji specjalnej.

Nowy Ford GT LM 2022 to ostatni model z serii edycji specjalnych upamiętniających sukcesy Forda w wyścigach długodystansowych. Jego dostawy do klientów rozpoczną się tej jesieni, a produkcja zakończy się pod koniec roku. Ceny tego wyjątkowego samochodu nie zostały podane. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ford | Ford GT | wyścig Le Mans

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy