Najbardziej rodzinne modele Toyoty

Na co dzień jeździmy samochodami w pojedynkę. Ale kiedy przychodzi czas na rodzinny wyjazd albo wypad ze znajomymi za miasto, standardowe 5 miejsc to niekiedy za mało. Wielu producentów ma w ofercie auta, które pomieszczą więcej osób. Wśród nich znalazła się Toyota, która dodatkowe fotele zamontowała w trzech zupełnie odmiennych modelach - hybrydowym minivanie Prius +, terenowym Land Cruiserze oraz vanie Proace Verso. Sprawdzamy, co mają do zaoferowania.

Prius +

Czy rodzinny minivan może być wyjątkowy? Prius + na swój sposób jest, bowiem to pierwsze w historii 7-miejscowe auto hybrydowe. Model zadebiutował w 2011 roku, a jego konstrukcję oparto na Priusie 3. generacji. Pod maskę auta trafił zaś 136-konny układ hybrydowy z benzynowym, 4-cylindrowym silnikiem o pojemności 1,8 l. Dzięki takiej jednostce średnie zużycie paliwa tego 7-osobowego auta wynosi od 5,8 l paliwa na 100 km. W tylnej części auta znajdują się dwa dodatkowe miejsca.

W standardzie Toyota Prius + jest wyposażona w 7 poduszek powietrznych, aktywny tempomat, klimatyzację automatyczną, kamerę cofania, światła mijania i drogowe typu LED oraz system multimedialny Toyota Touch 2 z 6 głośnikami. Nie zabrakło również pakietu systemów bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense, z układami wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia z systemem wykrywania pieszych, ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy rozpoznawania znaków drogowych. Samochód może mieć również system audio JBL z 2 dodatkowymi głośnikami, światła z czujnikiem zmierzchu, podgrzewane siedzenia, inteligentny system parkowania czy dach panoramiczny. Prius + kosztuje obecnie minimum 141 900 zł.

Reklama

Land Cruiser

Legendarne auto terenowe Toyoty również występuje w wersji 7-osobowej. Dodatkowy rząd siedzeń jest częścią pakietu Voyage, dostępnego wyłącznie po wyborze Land Cruisera w wariancie 5-drzwiowym i z automatyczną skrzynią biegów. Przekazuje ona na wszystkie koła moment obrotowy wytwarzany przez 177-konny silnik wysokoprężny o pojemności 2,8 l.

Pakiet Voyage jest dostępny we wszystkich wersjach wyposażenia Toyoty Land Cruiser. W podstawowej wersji auto dysponuje przede wszystkim 7 poduszkami powietrznymi, tempomatem, podgrzewanymi lusterkami oraz przednią szybą, klimatyzacją, kamerą cofania, systemem multimedialnym z 8-calowym ekranem dotykowym, systemem audio z 9 głośnikami, centralnym mechanizmem różnicowym Torsen z blokadą czy systemem wspomagającym zjazd ze wzniesienia. W wyższych wersjach Land Cruiser może być wyposażony w system kamer 360 stopni, przednie i tylne czujniki parkowania, chłodzony schowek, podgrzewane i wentylowane siedzenia z przodu, system utrzymujący stałą prędkość́ w terenie, aktywne zawieszenie, a także systemy bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense. W konfiguracji 7-osobowej samochód ma ponadto kurtyny powietrzne w trzecim rzędzie siedzeń, a w zależności od wersji ostatnie fotele mogą być składane ręcznie albo elektrycznie. Ceny 5-drzwiowej Toyoty Land Cruiser z automatem zaczynają się od 209 000 zł. Pakiet Voyage kosztuje dodatkowo równe 20 tys.

Proace Verso

W polskiej ofercie Toyoty znajdziemy jeszcze jeden model, który pomieści więcej niż 5 osób - to Proace Verso. Samochód występuje w 3 rozmiarach - Compact, Medium i Long i mieści od 6 do 9 osób. A za napęd Toyoty Proace Verso odpowiadają silniki wysokoprężne D4-D o pojemnościach 1,5 i 2,0 l oraz mocach 100, 120, 150 i 177 KM.

Osobowy van Toyoty jest dostępny w czterech wersjach wyposażenia - Combi, Business, Family oraz VIP. Odmiany Combi i Business domyślnie mieszczą 9 osób, a opcjonalnie mogą mieć 8 miejsc, natomiast wersja Family jest 8-osobowa. I wszystkie są dostępne w 3 wariantach długości nadwozia. Konfiguracja VIP jest natomiast przewidziana dla 7 osób, opcjonalnie może mieścić 6 miejsc i występuje w wersjach nadwozia Medium i Long.

W podstawowej wersji Toyota Porace Verso jest wyposażona w poduszki powietrzne kierowcy i 2 pasażerów, a także boczne poduszki powietrzne kurtynowe chroniące głowę̨ oraz klatkę̨ piersiową w 1. rzędzie siedzeń́. Oprócz tego samochód dysponuje podgrzewanymi i elektrycznie sterowanymi lusterkami zewnętrznymi, klimatyzacją manualną, radiem z 4 głośnikami, łącznością Bluetooth i portem USB oraz tempomatem i ogranicznikiem prędkości.

W wyższych wersjach wyposażenia auto może być wyposażone w boczne kurtynowe poduszki powietrzne w 2. i 3. rzędzie siedzeń, wycieraczki z czujnikiem deszczu, wyświetlacz HUD, automatyczną klimatyzację 2-strefową, kamerę cofania, fotel kierowcy z funkcją masażu czy system multimedialnym Toyota PRO-Touch z 7-calowym ekranem. Opcjonalnie dostępny jest pakiet systemów bezpieczeństwa czynnego z układami ostrzegania o niezamierzonej zmianie pasa ruchu, rozpoznawania znaków drogowych z funkcją inteligentnego dostosowywania prędkości oraz wczesnego reagowania w razie ryzyka zderzenia, a także aktywny tempomat. Odmianę VIP można zamówić w wersji 6-osobowej z fotelami kapitańskimi w 2. i 3. rzędzie. Te znajdujące się w środkowej części pojazdu można obrócić przeciwnie do kierunku jazdy. Standardem w wersji VIP jest przesuwany stolik.

Wkrótce oferta Toyoty powiększy się o kolejny samochód dostępny w wariancie 7-osobowym, czyli Proace City Verso. Kompaktowy van trafi na rynek w przyszłym roku.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama