Nie widać końca podwyżkom cen paliw

Najbliższe dni przyniosą dalsze zmiany wzrostowe na stacjach - prognozują analitycy e-petrol. Jako powód wzrostów cen na stacjach wskazują m.in. problemy Wenezueli, które przyczyniły się wyraźnie do globalnej zwyżki cen ropy naftowej.

Tankowanie jest coraz droższe
Tankowanie jest coraz droższeWojciech StróżykReporter

Jak podał portal e-petrol, "drugi tydzień z rzędu na stacjach paliw zanotowaliśmy wzrost cen, a w ostatnich dniach podwyżki nabrały jeszcze tempa". "Najmocniej, bo aż o 6 groszy w skali tygodnia, podrożał olej napędowy. Jego średnia cena wzrosła do 5,09 zł/l. Benzyna bezołowiowa 95 zanotowała 5-groszową podwyżkę do poziomu 4,77 zł/l a autogaz podrożał o 3 grosze i kosztuje 2,13 zł/l" - czytamy w komentarzu.

"Wysokie ceny surowca znajdują swoje przełożenie na ceny na stacjach, szczególnie, że operatorzy rynku detalicznego, którzy od kilku tygodni zarabiali bardzo niewiele na sprzedaży paliw, zaczynają odbudowywać swoje marże" - stwierdzili analitycy e-petrol. Przypomnieli też, że w ostatnich dniach notowania ropy naftowej wspięły się ponad poziom 68 dolarów, najwyżej od listopada 2018 roku. "Przyczyn tak dynamicznej zmiany jest kilka, m.in. wewnętrzny chaos w Wenezueli i przecieki z OPEC, według których istnieje potrzeba przedłużenia programu cięć produkcji w kolejnych miesiącach" - dodano w analizie.

Według e-petrol.pl prognozowane przedziały cenowe na nadchodzący tydzień dla benzyny 95-oktanowej wyniosą 4,73-4,84 zł/l, dla diesla 5,04-5,15 zł/l, dla autogazu od 2,12 zł do 2,20 zł za litr.

Tymczasem analitycy BM Reflex przewidują, że "dalsze podwyżki cen autogazu wydają się przesądzone, za to średnia cena benzyny i oleju napędowego w kraju, powinna utrzymać się na poziomie zbliżonym do obecnego".

Ponadto BM Refleks wskazuje na duże zróżnicowanie cenowe na rynku detalicznym. "Różnice między minimalnymi a maksymalnymi poziomami cen poszczególnych paliw sięgają 55 - 60 groszy na litrze Pb i ON oraz około 47 groszy na litrze LPG" - podali. "Natomiast różnice między cenami w poszczególnych regionach kraju różnice sięgają od 15 do 20 groszy na litrze benzyny, 12 groszy na litrze ON i ponad 20 groszy na litrze autogazu" - czytamy w komentarzu.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas