Reklama

Polskie drogi

Miał prawo jazdy trzy miesiące. Na kolejne trzy je stracił

Zaledwie trzy miesiące cieszył się prawem jazdy 23-latek z Lublina. Kolejne trzy miesiące młody człowiek odpocznie od prowadzenia samochodu.

W trakcie prowadzonych kontroli drogowych policjanci z Parczewa, na jednej z dróg prowadzących do centrum miasta, zatrzymali do kontroli drogowej 23- letniego mieszkańca Lublina. Młody mężczyzna jechał Kią Ceed znacznie szybciej niż zezwalają na to przepisy.  W terenie zabudowanym osiągnął prędkość 113 km/h co oznacza, że przekroczył dozwoloną prędkość o ponad 63 km/h.

Prędkość mierzona była laserowym miernikiem Trucam, który oprócz pomiaru prędkości, daje możliwość utrwalenia obrazu mierzonego pojazdu.

Kierowca popełnił wykroczenia drogowe, za które nowy taryfikator przewiduje grzywnę w łącznej wysokości 2000 złotych oraz 10 pkt karnych. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami 23-latek pożegnał się z prawem jazdy na 3 miesiące.  Jak się okazało w policyjnych bazach danych 23- latek 3 miesiące temu zdał egzamin i odebrał prawo jazdy...

Reklama

Kierujący, który niedawno odbył egzamin i uzyskał prawo jazdy w przepisach traktowany jest jako "młody kierowca", który powinien stosować się bezwzględnie do obowiązujących przepisów przez okres przejściowy 2 lat.  Ponadto art. 135 Ustawy Prawo o ruchu drogowym daje również policjantom możliwość zatrzymania prawa jazdy na stałe w razie:

- przekroczenia przez kierującego pojazdem w okresie 1 roku od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy liczby 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego lub

- stwierdzenia, na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć, że w okresie 2 lat od dnia wydania po raz pierwszy prawa jazdy popełnił on przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub

- popełnienia trzech wykroczeń określonych w art. 86 § 1 lub 2 (spowodowanie kolizji) , art. 87 § 1 (prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka), art. 92a w przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h lub art. 98 (niezachowanie ostrożności przy korzystaniu z dróg wewnętrznych) kodeku wykroczeń.

Oprac. Mirosław Domagała

***

Policja/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: nowe mandaty | przekroczenie predkości | pirat drogowy

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy