Reklama

Jazda (bez)alkoholowa

Pijani rowerzyści wracali z poczty, opłacali mandat za... jazdę po pijanemu

Policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych rowerzystów, ojca i syna. Mężczyźni wracali z poczty, dokąd pojechali... opłacić mandat za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu.

Policjanci ruchu drogowego w miejscowości Milanów podczas kontroli prędkości zwrócili uwagę na dwóch rowerzystów, których wygląd mógł sugerować, że znajdują się pod działaniem alkoholu. Postanowili zatrzymać kierujących do kontroli drogowej. Już w trakcie zatrzymywania młodszy z nich miał problemy z utrzymaniem równowagi, natomiast starszy próbował nie dawać sygnałów, że wcześniej spożywał alkohol.

Pijani rowerzyści wracali z poczty, gdzie opłacili mandat za... jazdę rowerem po pijanemu

Okazało się, że mężczyźni, 61-letni ojciec z 38-letnim synem, mając blisko 1 promil alkoholu w organizmie, wracali z poczty, gdzie syn właśnie opłacił wcześniejszy mandat karny - w wysokości 2500 zł - za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu. 

Pech chciał, że zostali zatrzymani po raz kolejny do kontroli, a konsekwencją ich lekceważącego podejścia do sytuacji okazały się... kolejne dwa mandaty dla obu cyklistów, każdy w kwocie 2500zł.

Jakie mandaty dla pijanych rowerzystów?

W myśl nowych przepisów jazda rowerem pod działaniem alkoholu stanowi wykroczenie a kwota mandatu zależy od stężenia alkoholu w organizmie. W praktyce oznacza to, że jeżeli stężenie alkoholu w organizmie rowerzysty wynosi do 0,5 promila, to może on otrzymać mandat w kwocie 1000 zł. Gdy zaś stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila to kwota mandatu wyniesie 2500 zł.

Reklama

Rowerzystów obowiązuje wiele przepisów

Oczywiście zakaz jazdy pod wpływem alkoholu to tylko jeden z wielu przepisów dotyczących rowerzystów. Przepisy ściśle określają m.in. kiedy rowerzysta może jechać drogą, kiedy poboczem, a kiedy wolno mu korzystać z chodnika. Regulują również zasady przejeżdżania przez przejazdy kolejowe, których naruszenie również zagrożone jest wysokim mandatem.

***

Policja/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: pijani kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy