Reklama

Jazda (bez)alkoholowa

Najpierw dmuchnij, potem jedź!

Rząd Holandii zapowiada rozwiązanie, mające uniemożliwić prowadzenie samochodu tym, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu. Przed rozpoczęciem jazdy kierowca będzie musiał "dmuchnąć w balonik". Jeśli pił, nie uda mu się uruchomić silnika.

Montowanie takich alkomatów w samochodach ma być od maja przyszłego roku obowiązkowe dla tych, których przyłapano kiedyś na jeździe po alkoholu - poinformowała w środę minister infrastruktury i ochrony środowiska Melanie Schultz van Haegen.

Reklama

W przypadku kierowcy, u którego zdiagnozowano chorobę alkoholową, alkomat w samochodzie można zaprogramować tak, by żądał kontroli trzeźwości w określonych odstępach czasu, pod groźbą wyłączenia silnika.

Dla tych, których przyłapano na prowadzeniu po kilku piwach, ale u których nie podejrzewa się alkoholizmu, przewiduje się instalowanie alkomatu na czas określony.

Minister Schultz van Hagen poinformowała, że próby z takimi alkomatami wykazały, iż wielu pijanych można powstrzymać od siadania za kierownicą.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL