Reklama

Jazda (bez)alkoholowa

Ile promili?

Usiadłeś po pijanemu za kierownicę - tracisz na zawsze prawo jazdy. Jednak aby taka zasada nie przerodziła się w paranoiczny absurd, należy zastanowić się, od jakiego poziomu zawartości alkoholu we krwi (czy wydychanym powietrzu) powinna obowiązywać?

W niektórych krajach już najmniejszy ślad alkoholu w organizmie kierowcy stanowi wykroczenie. W innych prawodawcy są łagodniejsi, ustalając ten limit na wysokości 0,2 prom., 0,5 prom. czy nawet 0,8 prom., jak w Wielkiej Brytanii, czy Irlandii. I ten ostatni, w kontekście dożywotniej konfiskaty prawka, wydaje się najrozsądniejszy.

Dlaczego? Choćby dlatego, by uniknąć przypadkowości i tłumaczeń w rodzaju: "Uwielbiam owoce, zanim usiadłem za kierownicą, zjadłem dwa kilogramy jabłek i stąd ten alkohol" czy "Wypiłem butelkę syropu na kaszel, nie miałem pojęcia, że był to syrop wysokoprocentowy". Powyżej 0,8 prom. trudno o jakąkolwiek racjonalną wymówkę.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | Prom

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy