Reklama

Fotoradary

Zdjęcia z fotoradarów naruszają konstytucję?

Ruch Palikota za niekonstytucyjne uważa nieudostępnianie przez Inspekcję Transportu Drogowego obwinionym o wykroczenie zdjęć z fotoradarów. Partia jeszcze w tym tygodniu złoży do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w tej sprawie - poinformowali we wtorek politycy RP.

Ruch zebrał już 50 podpisów koniecznych do złożenia wniosku; oprócz polityków RP podpisali się pod nim posłowie Solidarnej Polski - poinformował poseł RP Maciej Banaszak na konferencji prasowej. Według niego wniosek trafi do TK we wtorek lub w środę.

"Doszliśmy do wniosku po analizie z prawnikami, że mamy ogromne wątpliwości do tego, czy mandaty, które wystawia ITD, są zgodne z prawem. Czego dotyczy wniosek? Powszechnej obecnie praktyki - Inspekcja Transportu Drogowego nie udostępnia zdjęcia z fotoradaru i odmawia dostępu do tego zdjęcia" - tłumaczył Banaszak.

Reklama

Według polityków RP obecnie jest tak, że obwiniony otrzymuje informację o wykroczeniu, nie dostaje jednak zdjęcia z fotoradaru. Poseł zwrócił uwagę, że ITD powołuje się przy tym na kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz na tajemnicę postępowania przygotowawczego. "Tu dochodzimy do pewnego absurdu, bo kierowca, właściciel pojazdu nie jest w stanie czasami stwierdzić, kto w tym dniu jechał danym pojazdem, natomiast gdy występuje do ITD z prośbą o to, by przekazali mu zdjęcie, ITD tego nie robi" - mówił Banaszak.

Jego zdaniem obywatel pozostaje w sytuacji bez wyjścia. "Jeśli chce otrzymać dostęp do fotografii, musi złożyć odmowę (...) i ITD przekazuje sprawę do sądu" - powiedział. Dodał, że taka osoba dopiero w sądzie ma możliwość stwierdzenia, kto jechał danego dnia pojazdem.

Według Ruchu Palikota narusza to konstytucję. "Zasadę ochrony zaufania obywateli do państwa - to art. 2 konstytucji; zasadę domniemania niewinności i prawa do obrony - to art. 42 konstytucji i zasadę równości obywateli - art. 32 konstytucji" - wyliczał Banaszak.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje