Warszawa. Otwarcie tunelu Południowej Obwodnicy już wkrótce!

Oprac.: Maciej Flis-Flisiński

Do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wpłynęły właśnie dokumenty potwierdzające pozytywny wynik kontroli w tunelu na ursynowskim odcinku Południowej Obwodnicy Warszawy. Już wkrótce zostanie oddany do użytku.

Tunel zostanie oddany do użytku 22 grudnia 2021 roku.
Tunel zostanie oddany do użytku 22 grudnia 2021 roku.MAREK KUDELSKI/AGENCJA SEInformacja prasowa (moto)

- Pracownicy WINB muszą sprawdzić obszerną dokumentację powykonawczą, następnie przeprowadzić kontrolę w terenie i wydać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie - tłumaczyła w rozmowie z PAP Małgorzata Tarnowska Rzecznik warszawskiego oddziału GDDKiA podkreśliła, że po uzyskaniu tej decyzji, ostatnim krokiem będzie uzyskanie zgody Wojewody Mazowieckiego. - S2 pomiędzy węzłami Puławska i Warszawa Wilanów zostanie oddana do ruchu jesienią tego roku - zaznaczyła.

W piątek bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej przekazał PAP, że zakończyły się odbiory systemu wentylacji przeciwpożarowej w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy. - Wydaliśmy pozytywną opinię bezpieczeństwa przeciwpożarowego - powiedział strażak.To były drugie odbiory straży pożarnej w tunelu POW. W połowie października pierwsza decyzja strażaków była negatywna, bo wentylacja w tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy podczas testów nie uzyskała wymaganych parametrów końcowych. Usterkę miał jeden z sześciu wentylatorów.

Bryg. Karol Kierzkowski wskazywał wtedy, że decyzja strażaków wynikała z tego, że wentylacja, która miałaby wywiewać wszystkie toksyny, spaliny i dym nie trzyma parametrów. - Jest sześć wentylatorów, z czego jeden jest wadliwy - tłumaczył strażak. Wszystkie inne elementy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego jak detekcja, klaty dymowe, wyłączniki, dojazdy przeciwpożarowe i zaopatrzenie w wodę działały prawidłowo.

Ursynowski tunel jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Od 22 grudnia 2020 r. kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek tej trasy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z mostem na Wiśle. Na trasę można dostać się przez cztery węzły: Warszawa-Wilanów, Wał Miedzeszyński, Patriotów i Lubelska.

Łączny koszt budowy trzech odcinków S2, stanowiących fragment Południowej Obwodnicy Warszawy, to ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego infrastruktura i środowisko.

***

Jedna droga. Jedno bezpieczeństwo – odcinek 1 - fragment Paulina Chylewska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas