Samochody autonomiczne

Waymo zmierza ku Europie

​Waymo to należąca do Google'a (za pośrednictwem koncernu Alphabet) firma, która pracuje nad rozwojem samochodów autonomicznych. W tym tygodniu firma informowała, że rozszerza swoją współpracę z koncernem Fiat Chrysler Automobiles (FCA), dzięki czemu pozyska 62 tys. Chryslerów Pacifica.

Samochody te zostaną wyposażone przez Waymo w systemy umożliwiające jazdę autonomiczną oraz użyte w systemie carsharingu. Waymo współpracuje również z Jaguarem Land Roverem, wykorzystując elektryczne Jaguary I-Pace.

System carsharingu samochód autonomicznych testowo działa już w amerykańskim Phoenix, a stopniowo obszar działalności będzie powiększany - kolejny miastem ma być Los Angeles. Co jednak ciekawe, prezes Waymo John Krafcik zapowiedział, że firma chce rozszerzyć obszar działalności na Europę.

Szczegółów tego planu na razie brak. Firma jednak bada już europejskie uwarunkowania ruchu drogowego i szuka partnerów do współpracy. Poprzez partnerów najprawdopodobniej należy rozumieć miasta, które są gotowe wpuścić na swoje ulice samochody autonomiczne.

Na torze testowym we włoskiem  Balocco Waymo pokazało - po raz pierwszy w Europie - możliwości swoich pojazdów. Są to samochody na poziomie 4, a więc całkowicie autonomicznie, zdolne do poruszania się bez nadzoru ze strony człowieka.

Reklama

- Wszyscy mówią, że samochody autonomiczne to kwestia niedalekiej przyszłości. To nieprawda. Samochody autonomiczne, które poruszają się samodzielnie, bez osób siedzących na przednich fotelach, już istnieją i jeżdżą po Phoenix. Do dziś przejechały już ponad 7 mln mil - podsumował Krafcik.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy