Rynek paliw

Ceny paliw na tych trasach są najwyższe. Lepiej wcześniej zatankuj pod korek

Przy których autostradach ceny paliw są najdroższe? A gdzie diesel i benzyna są najtańsze? Różnice w cenach wynoszą nawet kilkadziesiąt groszy na litrze paliwa.

Wyniki badania przeprowadzonego przez zespoły pracujące dla aplikacji PanParagon i Yanosik jednoznacznie wskazują, że najwyższe ceny paliw czekają na kierowców na stacjach benzynowych położonych tuż przy autostradach. 

Ceny paliw na autostradach

W zależności od rodzaju paliwa ceny są tutaj wyższe średnio o około 30 groszy w stosunku do dróg krajowych. Przykładowo tankując gaz LPG na autostradzie zapłacimy średnio 36 groszy na litrze więcej. Najmniejsza, ale nadal znacząca dla portfela kierowcy jest różnica w cenie oleju napędowego - zapłacimy tutaj średnio więcej o 31 groszy na litrze niż na drogach krajowych. Nieco taniej niż na autostradach jest na drogach ekspresowych. Najatrakcyjniejsze ceny czekają kierowców na stacjach przy drogach krajowych. Szczegóły przedstawia poniższa grafika.

Reklama

Które konkretnie trasy spośród autostrad, dróg ekspresowych i krajowych biją rekordy w paliwowej drożyźnie?    

Czy paliwo na autostradach jest droższe?

Autostrada A2 znana jest z rekordowych cen za przejazd bramkami. Jednak nie tylko w tej kwestii droga ta bije niechlubne rekordy. Spośród wszystkich autostrad to tutaj kierowcy zapłacą najwięcej za zatankowanie auta benzyną 95 (średnio 7,05 zł/l) i gazem LPG (śr. 3,60 zł/l). Co ciekawe, w przypadku oleju napędowego najdroższą ofertę przedstawiają stacje paliw przy A6 (śr. 7,91 zł/l).

W przypadku dróg ekspresowych najdroższą ofertę z benzyną 95 mają stacje przy S3 (śr. 6,94 zł/l). Za olej napędowy na “ekspresówkach" najwięcej zapłacimy przy S12 (śr. 7,91 zł/l), natomiast za gaz na S52 (śr. 3,51 zł/l). Spośród dróg krajowych najdroższe pod względem cen paliw okazały się: DK23 - średnio 6,92zł za litr benzyny 95, DK24 - ok.7,91 zł za litr diesla i DK18 - śr. 3,60 zł za litr gazu LPG. 

Skoro wiemy, jakie konkretnie drogi są najdroższe pod względem cen paliw, to warto jeszcze sprawdzić, gdzie ceny za tankowanie są najkorzystniejsze.

Gdzie jest najtańsze paliwo?

W przypadku oleju napędowego i LPG spośród autostrad najkorzystniej ceny przedstawiają się na A1. Co ciekawe, w zestawieniu najtańszych autostrad pod względem cen benzyny 95 znalazła się A6. Tutaj za 1 litr PB95 średnio kierowcy płacili 6,89 zł. Przy tej samej autostradzie stacje paliw mają najdroższą ofertę w przypadku Diesla.

Korzystne ceny paliw znajdziemy także przy drogach ekspresowych tj. S86 w przypadku benzyny PB 95, S52 z ofertą diesla i S74 gazu LPG. Tanio można zatankować także przy drodze krajowej nr 24, 47 i 88. Na uwagę zasługuje droga krajowa 24, która jest najtańszą drogą tego typu pod względem benzyny 95, a najdroższą pod względem cen diesla.

Jak pokazuje badanie ekspertów, w ogólnym zestawieniu tankowanie na autostradach i drogi ekspresowych może znacząco zwiększyć nasze wydatki. Jednak w każdej regule znaleźć można wyjątki. Na mapie Polski są drogi krajowe, przy których ceny za paliwa mogą dorównać tym autostradowym. Warto zatem tankować nie w przypadkowych miejscach, a bacznie przyglądać się cennikom na stacjach niezależnie od typu drogi. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | stacja benzynowa | diesel | benzyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy