Rynek paliw

Belgijski rząd zrekompensuje obywatelom wysokie ceny energii i paliwa

Ugrupowania koalicyjne porozumiały się w sprawie pomocy mieszkańcom Belgii w zamortyzowaniu rekordowych cen energii i paliwa. Obniżony zostanie VAT na gaz i prąd, a także akcyza na paliwo.

Już od kwietnia VAT na anergię spadnie z 21 do 6 procent a akcyza na olej napędowy i benzynę zostanie obniżona o 0,175 euro za litr, co oznacza obniżkę około 10 euro na 60-litrowy bak. Osoby, które korzystają z oleju opałowego, otrzymają wsparcie w wysokości 200 euro.

"Ważne jest to, aby zdjąć ciężar z ramion rodzin i singli, ale istotna jest również wizja przyszłości. Światło musi pozostać włączone" - powiedział podczas konferencji prasowej premier dodając, że zaapelował podczas spotkania Rady Europejskiej o obniżenie cen na poziomie europejskim.

Reklama

Obniżka podatków i akcyzy będzie obowiązywała co najmniej do września. Przed wakacjami rząd dokona oceny wprowadzonych środków i podejmie decyzję, co dalej. 

Tarcza antyinflacyjna 2.0

Rozwiązanie zaproponowane w Belgii w Polsce jest doskonale znane. Od kilku miesięcy na terenie naszego kraju obowiązuje tzw. tarcza antyinflacyjna 2.0, która czasowo obniża wysokość podatku VAT na wybrane artykuły. Nowe stawki dotyczą m.in. paliwa. Do kiedy tarcza z nami pozostanie i jak bardzo wpływa na ceny paliw w Polsce? O tym pisaliśmy tutaj: 

***

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy