Polskie drogi

Źle zabezpieczył ładunek. To go kosztowało sporo siana

Niewłaściwe zabezpieczenie przewożonego ładunku zagrożone jest mandatem w wysokości 3 tys. zł. Poza tym może nieść zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.

Przekonał się o tym kierowca ciągnika rolniczego, z którego przyczepy zsunęło się kilka balotów siana. Do zdarzenia doszło na na drodze wojewódzkiej nr 379 na Dolnym Śląsku. Na szczęście nikt nie ucierpiał, ale uszkodzony został znak i przydrożna latarnia. 

Źle zabezpieczył ładunek, dostał mandat

21-letni kierowca ciągnika był trzeźwy, został ukarany mandatem. Policjanci uznali, że ponieważ ładunek na łuku drogi zsunął się z przyczepy, to jego zabezpieczenie było niewystarczające.

Na kierującego, który źle zabezpieczył ładunek, policja może nałożyć mandat karny w kwocie do 3 tysięcy złotych, bez punktów karnych. Jeśli jednak dojdzie do wypadku, sprawa trafia do sądu. W przypadku wczorajszego zdarzenia w Starym Julianowie, chociaż ładunek w pewien sposób był zabezpieczony, to jednak niewłaściwie, gdyż na łuku drogi zsunął się z przyczepy.

Reklama

Co o przewożeniu ładunku i jego zabezpieczeniu mówią przepisy?

Zgodnie z Ustawą prawo o ruchu drogowym:

 • Ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu.
 • Ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby:
  • nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
  • nie naruszał stateczności pojazdu;
  • nie utrudniał kierowania pojazdem;
  • nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.

 • Ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.
 • Urządzenia służące do mocowania ładunku powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy.
 • Ładunek sypki może być umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej dodatkowo odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi wysypywanie się ładunku na drogę.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciągnik rolniczy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama