Polskie drogi

W Krakowie będzie więcej kontroli spalin w samochodach

Od września zwiększy się liczba kontroli emisji spalin w pojazdach. Praktycznie codziennie na ulicach Krakowa pojawiać się mają patrole dedykowane do analizy tego, co wydobywa się z rur wydechowych samochodów.

Policja bierze się za kontrole emisji spalin w pojazdach. Wraz z początkiem tego miesiąca zwiększa się liczba patroli, które sprawdzą jakość spalin oraz dokonają przeglądu stanu technicznego samochodów. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na wszystkie wykroczenia drogowe, ale główną uwagę skupią na autach, wobec których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że naruszają wymagania ochrony środowiska.

W tym roku policjanci w Krakowie przeprowadzili prawie 800 kontroli pojazdów, 8 samochodów nie spełniało norm emisji spalin. W całym 2021 roku wykonano 2127 tego typu badań - z czego aż 49 kierowców poruszało się samochodami przekraczającymi wspomniane normy.

Reklama

Co grozi za przekroczenie normy?

W takich przypadkach grozi nam utrata dowodu rejestracyjnego i skierowanie na stacje diagnostyczną, by naprawić ewentualną usterkę a nawet mandat karny do 300 zł - wyjaśnia podinspektor Tomasz Jemczura naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie i zapowiada, że pierwsze większe kontrole tego typu planowane są podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Krakowska drogówka dysponuje na razie 12 dymomierzami i analizatorami spalin. Zakup dodatkowego analizatora spalin i inne działania drogówki Urząd Miasta Krakowa wesprze 80 tysiącami złotych.

Smog - niewidzialny morderca

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Najwięcej zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 i benzo(a)pirenu, emitują sektor bytowo-komunalny i transport.

***

INTERIA/RMF
Dowiedz się więcej na temat: smog | spaliny | norma emisji spalin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama