Polskie drogi

Rowerzysta kontra pociąg na zaśnieżonym przejeździe kolejowym

​Na srogi mandat naraził się rowerzysta, któremu nie chciało się czekać na otwarcie szlabanu na przejeździe kolejowym. Ale mandat to niejedyna konsekwencja, jaką mógł ponieść.

Jazda zimą rowerem raczej nie należy do przyjemności. Jest zimno i ślisko, często pada śnieg. Nie upoważnia to jednak do przechodzenia czy przejeżdżania przez przejazd kolejowy, gdy opuszczone są rogatki i włączone jest czerwone światło.

Rowerzysta kontra pociąg zimą

Zapewne właśnie niska temperatura sprawiła, że jednemu z rowerzystów nie chciało się czekać na przejazd pociągu. Zignorował on czerwone światło, przeszedł pod rogatką i... dostał się w zadymkę śnieżną, wywołaną przez jadący z dużą prędkością pociąg.

Oczyszczenie oczu ze śniegu to jednak najmniejsza konsekwencja zachowania nieodpowiedzialnego rowerzysty. Naraził się ona również na mandat w wysokości 2 tys. zł, ale przede wszystkim - mógł po prostu wpaść pod pociąg.

Reklama

Zasady postępowania na przejazdach kolejowych

Jak przypomina PKP PLK, czerwone światło na sygnalizatorze informuje, że do przejazdu zbliża się pociąg, a to znaczy, że przejazd przez tory jest zabroniony. 

Kierowcy oraz rowerzyści muszą też pamiętać, że znak STOP nakazuje zatrzymać się przed przejazdem. Wjazd na przejazd jest możliwy tylko wtedy, gdy zapewniono także zjazd z niego. Ponadto należy zapamiętać, że ci, którzy chcą przejechać prze tory muszą zachować szczególną ostrożność i zorientować się, czy nie nadjeżdża pociąg.

Wjazd na przejazd jest możliwy dopiero wtedy, gdy zgaśnie czerwone światło. A to dzieje się wówczas, gdy rogatki podniosą się całkowicie do pionu. Wjeżdżając na przejazd wcześniej narażamy się na mandat w wysokości 2 tys. zł.

Żółte Naklejki PLK na przejazdach kolejowych

Warto pamiętać o Żółtych Naklejkach PLK. Znajdują się one na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów lub na napędach rogatek. Zapisane są na nim trzy numery:

  • Numer przejazdu, który pozwala na dokładne określenie jego położenia
  • Numer 112 - należy z niego skorzystać w przypadku gdy np. samochód utknął między rogatkami, doszło do wypadku na torach, lub znajduje się na nich jakaś przeszkoda
  • Numer do służb technicznych PLK - można tam zgłaszać awarie przejazdów, które nie zagrażają bezpośrednio życiu ludzkiemu.


***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przejazd kolejowy | rowerzysta | śnieg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy