Polskie drogi

Policja w całej Polsce prowadzi w środę akcję specjalną

W środę policjanci z całej Polski prowadzą na drogach akcję pod kryptonimem "Prędkość". Kierowcy muszą się przygotować na wzmożone kontrole.

Komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przekazał , że w środę policjanci będą prowadzić na polskich drogach działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą "Prędkość". "Kierujący powinni się spodziewać zarówno statycznych punktów pomiarów prędkości, jak i pomiarów prowadzonych dynamicznie, zwłaszcza w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym w szczególności w rejonach przejść dla pieszych" - tłumaczył policjant.

Wzmożone kontrole prędkości, w akcji grupy SPEED

"W zaplanowane działania będą zaangażowane między innymi policyjne zespoły +SPEED+, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie szczególnie niebezpiecznym zachowaniom w ruchu drogowym" - zapowiedział.

Reklama

Podkreślił, że wypadki drogowe, których przyczyną jest nadmierna prędkość, generują najwięcej ofiar śmiertelnych. "Dlatego kierujący, którzy nie będą stosować się do obowiązujących przepisów, a zwłaszcza ci, którzy rażąco przekroczą dozwolone limity prędkości, muszą liczyć się z konsekwencjami" - zaznaczył.

Zaapelował też o rozsądek na drodze. "Brawura i ryzykowne zachowania mogą prowadzić do tragedii. Pamiętajmy, że prędkość należy dostosować nie tylko do oznakowania, ale przede wszystkim do warunków ruchu na drodze" - przypomniał.

"W promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, po raz kolejny, włączy się firma Screen Network S.A. poprzez emisję na ekranach LED rozmieszczonych m.in. przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych spotu, którego hasłem przewodnim jest: Zwolnij i żyj" - wskazał.

Nadmierna prędkość przyczyną wypadków drogowych

Jak wynika z policyjnych statystyk, nadmierna prędkość i brawura nadal są jednymi z najczęstszych powodów powstawania wypadków drogowych. "W 2021 roku niedostosowanie prędkości do warunków ruchu było najczęstszą, obok nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu, przyczyną zaistnienia wypadków drogowych" - powiedział komisarz.

"W 2021 roku z winy kierujących pojazdami doszło do 20 623 wypadków (co stanowi 90,4 proc. ogółu). W wyniku tych zdarzeń zginęło 1 909 osób (85,0 proc. ogółu), a 24 307 zostało rannych (92,0 proc. ogółu)" - podał.

Podkreślił, że przez niedostosowanie prędkości do warunków ruchu w 2021 roku doszło do 5 254 wypadków, w których zginęły 793 osoby i 6 444 zostało rannych.

***

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc 

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | nadmierna prędkość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy