Polskie drogi

Oszustwo na "operatora viaTOLL". Nie klikaj w linki!

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail podpisanymi przez „Zespół viaTOLL". To próba wyłudzenia danych do logowania i autoryzacji bankowości elektronicznej.

Cyberprzestępcy znaleźli nową metodę na wyłudzenie pieniędzy. Tym razem Ministerstwo Finansów przestrzega przed mailami podpisanymi przez "Zespół viaTOLL".

W treści fałszywych komunikatów podszywających się pod byłego operatora zarządzającego opłatami sieci dróg płatnych w Polsce pojawia się prośba o uregulowanie należności. W tym celu należy kliknąć w link, który - jak się okazuje - przekierowuje do fałszywej strony www. Przedstawiciele resortu finansów ostrzegają, że to próba wyłudzenia danych do logowania i danych autoryzacyjnych do bankowości elektronicznej.

Reklama

W ten sposób cyberprzestępcy chcą wykraść pieniądze z konta bankowego ofiary. Warto przy okazji mieć świadomość, że system viaTOLL działał do 30 września 2021 roku i tego dnia zakończono pobór płatności na rzecz platformy e-TOLL.

W przypadku otrzymania podejrzanego maila dotyczącego usługi viaTOLL, należy zgłosić takie zdarzenie na adres: incydent@mf.gov.pl lub zadzwonić na numery 800 101 101 lub +48 22 521 10 10. Ministerstwo Finansów podkreśla, że nawet pojedyncze zgłoszenie od adresata takiej fałszywej wiadomości e-mail może uchronić tysiące innych użytkowników przed stratą pieniędzy z ich kont bankowych.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: system viaTOLL | cyberbezpieczeństwo | płatne drogi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy