Polskie drogi

Księża tankują taniej? Orlen: to standardowa umowa biznesowa

Obniżki cen paliwa dla księży wywołały poruszenie wśród użytkowników wykop.pl. Kwestia ta interesowała ich bardziej niż zniżki dla strażaków, żołnierzy i członków NSZZ "Solidarność". Temat skomentowali przedstawiciele koncernu PKN Orlen. Jak się jednak okazuje, sprawa nie dotyczy wyłącznie jednej diecezji.

Jeden z użytkowników Wykopu natrafił w "Słowie Podlasia" na artykuł, który badał, kto w Polsce może liczyć na szczególne traktowanie w kwestii cen paliw. 

"Czy wiecie, że księża mają specjalny rabat na paliwo w Orlenie?"

Wpis o tym tytule wywołał falę komentarzy. Wspomniany w nim artykuł cytuje fragment informacji, która pojawiła się na stronie diecezji świdnickiej.

Wiadomość ta zniknęła już ze strony diecezja.swidnica.pl, ale figuruje w kopii pamięci podręcznej Google z 12 października 2022. Wiadomość pochodzi z września 2020 r. Kończy ją informacja dla księży proboszczów o konieczności wysłania swojego zgłoszenia do uczestnictwa w programie na adres Księgarni Diecezjalnej w Świdnicy.

Reklama

Wpis na Wykopie skomentowany przez Orlen

Do sprawy odniósł się przedstawiciel koncernu, który korzystając z oficjalnego konta Orlenu na Wykopie napisał:

Rabat dla księży nie tylko w Świdnicy

Korzystną propozycję dla duszpasterzy na tankowanie na stacjach Orlenu miał też np. katalog wysyłkowy dla duszpasterzy Delectio. Na stronie internetowej proponował księżom kartę rabatową na paliwo, obniżającą cenę litra o 10 groszy. Aktualnie oferta ta nie jest już dostępna.

O możliwości skorzystania z rabatów na stacjach Orlenu informował też serwis informacyjny Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce - Życie Zakonne. Na jego stronie można przeczytać o porozumieniu, jakie w 2010 r. z PKN Orlen SA podpisało Forum Współpracy Międzyzakonnej. Na mocy tego porozumienia Domy Zakonne, Parafie, Osoby Zakonne i Duchowne, osoby pracujące w instytucjach kościelnych, należące do grup duszpasterskich, mogą dokonywać zakupu paliw (LPG, ON, Pb), produktów i usług oferowanych na stacjach ORLEN i BLISKA z rabatami. 

W lipcu 2021 r. zakonnik-prezbiter Polskiej Prowincji Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Robert Wawrzeniecki informował na swoim blogu o aktualizacji umów pomiędzy Forum Współpracy Międzyzakonnej a PKN ORLEN SA. Wynika z tego, że umowa wciąż istnieje. Co więcej, autor wspomina, że od 2019 r. zakonna grupa zakupowa współpracuje też z PKN Orlen w sprawie zakupu energii elektrycznej.

Rabaty na Orlenie nie tylko dla księży

W PKN Orlen istnieje możliwość uzyskania rabatu na paliwo na różnych warunkach. Koncern paliwowy docenia np. strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej, a także żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Na tańsze paliwo mogą liczyć m.in. członkowie NSZZ Solidarność - rabat na litr paliwa w ich przypadku może wynieść między 8 a 20 groszy, a dodatkowo mogą liczyć na 10-15 proc. obniżkę na zakup wybranych towarów i usług w sklepie na stacjach. Każdy prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać z programu BiznesTank obniżającego cenę litra paliwa od kilku do kilkunastu groszy, w zależności od obowiązującej promocji. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKN Orlen S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama