Polskie drogi

Kolejne potrącenie na przejściu dla pieszych. Policja publikuje film ku przestrodze

Nieudzielenie pierwszeństwa osobie wchodzącej na przejście dla pieszych może wiązać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Niedawno przekonał się o tym młody kierowca, który najechał na przechodzącą przez pasy 14-latkę.

Policjanci ruchu drogowego zostali wezwani na miejsce potrącenia, do którego doszło na przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ulicy Kossaka i Gdańskiej w Lęborku.

Kierujący audi 19-latek nie zachował szczególnej ostrożności podczas dojeżdżania do przejścia i potrącił wchodzącą na pasy 14-latkę, która z kolei nie upewniła się czy może bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Na szczęście piesza nie odniosła obrażeń. 

Badanie alkotestem wykazało, że 19-latek był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci nałożyli na niego mandat karny w wysokości 2500 zł i 15 punktów karnych, a 14-latkę uświadomili o konsekwencjach braku ostrożności.

Reklama

Nagranie ku przestrodze

Policja opublikowała na swojej stronie internetowej film ze zdarzenia.

Przy okazji funkcjonariusze przypominają, że to piesi w przypadku kolizji z samochodem są najbardziej narażeni na poważne obrażenia. Ich nie chronią poduszki powietrzne ani karoseria. Skutki zderzenia z pojazdem mogą być katastrofalne.

Warto mieć także na uwadze, że znak D-6 jest nie tylko informacją dla kierowcy o tym, że zbliża się do przejścia. Zobowiązuje on także do zwolnienia i zachowania szczególnej ostrożności. Szczególnie czujnym należy być przy przejściach dla pieszych, które są słabo oświetlone lub znajdują się w obrębie skrzyżowania dróg.

Pieszy też musi uważać

Pieszym z kolei zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Za każdym razem przed wejściem na pasy należy upewnić się czy można to zrobić bezpiecznie. Zabronione jest również korzystanie z telefonu bądź innego urządzenia elektronicznego w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji sytuacji na jezdni. 

*** 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: potrącenie | policja | bezpieczeństwo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy