Gdzie najczęściej policja kontroluje prędkość?

Zbliżające się wakacje to pora wzmożonego ruchu na drogach. Urlopową beztroskę skutecznie popsuć może jednak mandat za przekroczenie prędkości. Na których drogach kierowcy powinni szczególnie ostrożnie obchodzić się z pedałem przyspieszenia?

Gdzie najczęściej policja kontroluje prędkość?
Gdzie najczęściej policja kontroluje prędkość?Adam StaśkiewiczEast News

Z pomocą przychodzi interesujący raport opracowany przez operatora systemu Yanosik na podstawie danych z interaktywnego systemu "wzajemnej wymiany informacji" dla zmotoryzowanych. Pod lupę trafiły wszystkie drogi krajowe na terenie Polski. Spośród nich zostało wyłonionych 10 dróg, które charakteryzują się największą liczbą potwierdzonych zgłoszeń o kontrolach prędkości. Dane obejmują każdy piątek, sobotę i niedzielę (czyli dni, w których rodacy najczęściej wyruszają w trasę) od 1 stycznia do 15 kwietnia 2018 roku.

- W celu wyliczenia najbardziej kontrolowanych dróg w Polsce przyjęliśmy wskaźnik, który pokaże nam miarodajne statystyki. Ogólną liczbę kontroli prędkości zgłoszonych na danej trasie przeliczyliśmy na 1 km drogi. W ten sposób wyłoniliśmy drogi, które mimo niewielkiego kilometrażu przodują w  rankingu - komentuje Julia Rachwalska z Yanosika.

Najczęściej kontrolowaną przez policję trasą w Polsce okazała się droga krajowa nr 1. Na tej trasie, w 3,5 miesiąca, użytkownicy systemu zgłosili ponad 21 kontroli prędkości na 1 km drogi.

Na drugim miejscu uplasowała się droga nr 86, gdzie odnotowano 20 kontroli na 1 km. Podium zamyka droga krajowa nr 97 łącząca Rzeszów z autostradą A4. Choć trasa ta liczy zaledwie 6 km to użytkownicy systemu bardzo często zgłaszali na niej kontrole prędkości. W przeliczeniu na 1 km było ich aż 14.

Wśród najczęściej kontrolowanych dróg krajowych w Polsce znalazły się także trasy: 95, 80, 7, 81, 47, 98, 49.

Informacja prasowa (moto)

Czy częste kontrole policji wynikają z liczby wypadków odnotowanych na danym odcinku? Specjaliści systemu postanowili porównać dane ze statystykami opublikowanymi w grudniowym raporcie o najbardziej niebezpiecznych drogach w Polsce.  Jak się okazało istnieją w tym przypadku duże powiązania.

Aż 8 na 10 tras znalazło się zarówno w zestawieniu najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce, jak i w rankingu najczęściej "kontrolowanych" przez drogówkę. W poniższej tabeli drogi te zostały wyróżnione kolorem szarym.

Informacja prasowa (moto)

Przypominamy, że łączna długość dróg krajowych w Polsce wynosi 19 388 km. Ogółem, w zeszłym roku, na tych drogach odnotowano 7 598 wypadków (23,2 proc. ogółu wypadków), w których zginęły 934 osoby (33 proc. ogółu zabitych), a rannych zostało 10 006 osób (25,4 proc. ogółu rannych). Najwięcej wypadków zanotowano w ubiegłym roku na drogach nr : 7, 1, 8 i 94.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas