Znaki „zakaz skręcania” mają dodatkowe znaczenie. Mało kto o nim pamięta
Znaki zakazujące skręcania są doskonale znane kierowcom. Czy jednak wiecie na pewno, jaki jest zakres obowiązywania tych znaków? Czy widząc znak „zakaz skrętu w lewo” możemy zawrócić? Warto przypomnieć sobie te wiadomości.
Znak B-22 "zakaz skręcania w prawo" zabrania skręcenia w prawo na najbliższym skrzyżowaniu.
Widząc umieszczony przed skrzyżowaniem znak "zakaz skręcania w prawo" możemy na tym skrzyżowaniu pojechać prosto, skręcić w lewo, a także zawrócić. Nie wolno nam tylko skręcić w prawo.
Przypominam jeszcze raz, że znaki zakazujące skręcania obowiązują na najbliższym skrzyżowaniu.
Czasami zdarza się, że znak zakazujący skręcania umieszczony jest w pewnej odległości od skrzyżowania, aby wcześniej uprzedzić kierującego, że na tym skrzyżowaniu nie będzie mógł skręcić w danym kierunku.
W takiej sytuacji "zakaz skręcania w prawo" nie dotyczy oczywiście wjazdu na parking, który znajduje się tuż za znakiem. Dotyczy tylko skrzyżowania.
Znak B-21 "zakaz skręcania w lewo" zabrania nie tylko skręcania w lewo na najbliższym skrzyżowaniu, ale także zawracania na tym skrzyżowaniu.
Widząc umieszczony przed skrzyżowaniem znak "zakaz skręcania w lewo" możemy pojechać prosto lub skręcić w prawo, natomiast nie wolno nam skręcić w lewo ani zawrócić.
Czasami pod znakiem zakazującym skręcania w lewo może być umieszczona tablica F-7 "sposób jazdy w związku z zakazem skręcania w lewo". Tablica ta wskazuje, jak należy pojechać, aby znaleźć się na drodze, w którą nie możemy skręcić na tym skrzyżowaniu.
Warto jeszcze zaznaczyć, że znak zakazujący skręcania, umieszczony w obrębie skrzyżowania, dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą jest ustawiony. Warto zwracać baczną uwagę na znaki zakazujące skręcania, bo zignorowanie ich grozi nie tylko mandatem, ale czasem także wjechaniem na jakąś drogę pod prąd i stworzeniem groźnej sytuacji.