Znaki strefowe - wiesz, co to jest?
Zazwyczaj kierowcy wiedzą, że znaki „zakaz zatrzymywania się” i „ograniczenie prędkości” obowiązują do najbliższego skrzyżowania. Jeżeli taki znak nie jest powtórzony za skrzyżowaniem, to już za nim nie obowiązuje. Istnieją jednak specjalne znaki strefowe, których ta zasada nie dotyczy.
Pierwszy z nich to znak "strefa ograniczonego postoju’’ .
Zgodnie z § 29 pkt. 1 Rozporządzenia w sprawie znaków i sygnałów drogowych:
"Znak B-39 "strefa ograniczonego postoju" oznacza wjazd do strefy, w której obowiązuje zakaz postoju pojazdów na wszystkich drogach (...)".
W takiej strefie znak zakazu nie jest odwoływany przez skrzyżowanie i obowiązuje na wszystkich drogach aż do miejsca, gdzie napotkamy znak "koniec strefy ograniczonego postoju".
Identyczne zasady obowiązują w przypadku znaku "strefa ograniczonej prędkości" (B-43):
Ograniczenie prędkości wyrażonej tym znakiem obowiązuje w całej strefie, na wszystkich jej drogach i nie jest odwoływane przez skrzyżowanie:
Ograniczenie odwołuje tylko i wyłącznie znak "koniec strefy ograniczonej prędkości"
I jeszcze jedna uwaga: "Znak B-43, określający dopuszczalną prędkość mniejszą lub równą 30 km/h, oznacza ponadto, że umieszczone w strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi".
Możemy zatem napotkać w takiej strefie próg zwalniający, o którym nie ostrzegają znaki.
Znaki strefowe są stosowane zazwyczaj na wydzielonych obszarach centrów miast i oczywiście nie można tłumaczyć się, że nie wiedzieliśmy, co oznaczają.
Polski kierowca