Polski kierowca

Zielona strzałka i policjant kierujący ruchem

Jeżeli na skrzyżowaniu ruchem kieruje policjant, to niestety bardzo często nasi kierowcy gubią się, nie wiedzą, jak się zachować i popełniają ewidentne błędy.

Popatrzcie na rysunek.

Czy w tej sytuacji, jeżeli na sygnalizatorze ze światłem czerwonym wyświetlana jest także zielona strzałka, kierowca czerwonego auta może wykonać tzw. skręt warunkowy?

Jest to bardzo częsty błąd popełniany przez kierowców.

Zapamiętajcie: polecenia i sygnały osoby kierującej ruchem są nadrzędne w stosunku do sygnalizacji świetlnej, a także wskazań znaków określających pierwszeństwo.

Innymi słowy, jeżeli zobaczycie na skrzyżowaniu policjanta kierującego ruchem, to macie obowiązek patrzeć wyłącznie na podawane przez niego sygnały, natomiast możecie zapomnieć o sygnalizacji świetlnej i znakach drogowych dotyczących pierwszeństwa.

Reklama

W tej sytuacji, jeżeli policjant jest zwrócony do nas przodem lub tyłem, oznacza to bezwzględny zakaz wjechania na skrzyżowanie i przejście dla pieszych. A zatem kierujący czerwonym samochodem w żadnym razie nie może wykonywać "skrętu warunkowego".

A swoją drogą w testach egzaminacyjnych na prawo jazdy nie znalazłem pytania odnoszącego się do tej sytuacji. Za to na skrzyżowaniach, na których ruchem kieruje policjant, można nagminnie napotkać kierowców, którzy zupełnie niepotrzebnie patrzą na zieloną strzałkę i wykonują niedozwolony w tej sytuacji skręt warunkowy.

To świadczy dobitnie, jak bardzo pytania egzaminacyjne są oderwane od realiów ruchu drogowego.

Polski kierowca

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zielona strzałka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL