Biało-czerwone słupki są niepozorne, ale mogą uratować życie. Co oznaczają?
Podróżując polskimi drogami kierowcy mogą zobaczyć biało-czerwone słupki znajdujące się obok jezdni. Nie stoją one tam dla ozdoby. Zawierają cenne informacje, które są kluczowe w określonych sytuacjach. Kierowcy powinni wiedzieć, w jaki sposób je czytać.

Spis treści:
Jak nazywa się słupek przy drodze?
Zapewne wielu kierowców podróżujących po polskich drogach zastanawiało się, w jakim celu przy jezdniach umieszczane są biało-czerwone słupki. Nazywają się one pikietażowymi i określają miejsca na drodze (lub linii kolejowej) względem odległości od jej początku. Słupki pikietażowe umieszczane są obowiązkowo na drogach krajowych (w tym trasach szybkiego ruchu) i wojewódzkich. Pojawiają się one także na drogach gminnych lub powiatowych, zwłaszcza w miejscach, gdzie występują ostre zakręty.
Po co są słupki przy drodze?
Podstawowa funkcja słupków pikietażowych polega na pomaganiu kierowcom w orientacji na drodze - szczególnie ma to znaczenie po zmroku oraz przy ograniczonej widoczności. Z tego względu na słupkach znajdują się elementy odblaskowe - te ustawione po prawej stronie mają odblaski w kolorze czerwonym, a te po lewej w kolorze białym.
Słupki mierzą zwykle od 1 do 1,5 metra, dzięki czemu są dobrze widoczne z drogi lub torowiska. W niektórych miejscach mogą być również wyposażone w dodatkowe oświetlenie, dzięki widać je jeszcze lepiej, kiedy warunki nie są sprzyjające.
Przepisy regulują również kwestię ich ustawienia względem jezdni. Muszą się znajdować co najmniej 0,5 m od jej krawędzi. Zazwyczaj jednak umieszcza się je w odległości metra. Co więcej słupki muszą być rozstawione maksymalnie 100 m od siebie.
Oprócz pomagania kierowcom w orientacji na drodze słupki pikietażowe informują również, na którym kilometrze danej drogi się znajdujemy. Ta informacja przydaje się przede wszystkim, kiedy dojdzie do wypadku. Dzięki nim świadkowie zdarzenia mogą poinformować służby ratownicze i przekazać konkretne wskazówki dotyczące miejsca, nawet kiedy nie do końca znają tereny, na których się znajdują.
Jak czytać biało-czerwone słupki przy drodze?
Na samej górze słupka pikietażowego można znaleźć numer drogi na czerwonym tle - np. "22", który oznacza drogę krajową nr 22). Bezpośrednio pod nim znajduje się liczba wskazująca na pełny kilometr, np. "123". Jeszcze niżej znajdziemy numer części kilometra, czyli metrów drogi w setkach metrów np. "4". Taki układ pozwala precyzyjnie określić lokalizację - biorąc pod uwagę wyżej wymienione dane można określić, że do zdarzenia doszło na 123 kilometrze i 400 metrze drogi krajowej nr 22.

W razie wypadku taka informacja przekazana służbom wystarczy im do tego, by z łatwością określić miejsce zdarzenia i szybko wysłać tam służby ratunkowe. Ważne, by dyspozotorowi przekazywać poszczególne liczby odczytując je z góry do dołu.