Kierowcy nie znają tych nowych znaków drogowych. Pewny mandat

Na polskich drogach pojawiają się w ostatnich latach nowe znaki drogowe. Ich nieznajomość może przysporzyć sporych kłopotów. Niestety informacje o tych nowych znakach pojawiają się tylko marginalnie w niektórych mediach. Trudno oczekiwać, że kierowcy będą wczytywać się w dokumenty legislacyjne, ustawy i rozporządzenia. Może warto, by Ministerstwo Infrastruktury opublikowało na swojej oficjalnej stronie zakładkę o nazwie „Znaki drogowe”. Wtedy każdy mógłby tam zajrzeć i zapoznać się z obowiązującymi znakami.

Kierowcy powinni na bieżąco poznawać znaczenie nowych znaków drogowych
Kierowcy powinni na bieżąco poznawać znaczenie nowych znaków drogowychNewsLubuskiEast News

Chcę dzisiaj przybliżyć wam nowe znaki drogowe, które pojawiły się niedawno i nie znalazły jak dotąd szerszego omówienia.

SCT. Znak drogowy D-54 i D55

W tym roku w Polsce mają pojawić się strefy czystego transportu, m. in. w Warszawie i w Krakowie. Strefa czystego transportu (SCT) to wydzielony, odpowiednio oznakowany obszar. Obejmuje drogi, po których mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin (tzw. normy Euro powiązane z datą produkcji pojazdu).

Początek i koniec takiej strefy będą oznaczone znakami informacyjnymi D-54 i D-55:

Znaki D-54 i D-55 

Nawiasem mówiąc, strefy czystego transportu mogą tylko połowicznie ograniczyć zanieczyszczenie powietrza w miastach. Dlaczego? Bo te zanieczyszczenia powodują nie tylko spaliny. Jak wskazuje raport przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej "Non-exhausttraffic related emissions. Brake and tyre wear PM" - tylko połowa zanieczyszczeń powstaje pochodzi z układu wydechowego. Drugą stanowią ścierające się okładziny hamulcowe i opony.

Ładowanie samochodu elektrycznego. Znak drogowy D-23c

Nowością są też znaki dotyczące pojazdów elektrycznych - znak D-23b oznacza stację paliwową z punktem ładowania pojazdów elektrycznych. Z kolei znak D-23c oznacza punkt ładowania pojazdów elektrycznych.

Znaki D-23b oraz D-23c 

Umieszczony w dolnej części znaku D-23 lub D-23b napis: "LPG", "CNG", "LNG", "wodór (H2)" informuje o punkcie tankowania gazu płynnego (LPG), sprężonego gazu ziemnego (CNG), skroplonego gazu ziemnego  (LNG) lub wodoru do napędu pojazdów.

Zmiany dotyczą też znaków poziomych. Ten po lewej wskazuje, że miejsce postojowe jest zarezerwowane dla pojazdów z napędem elektrycznym. Z kolei znak po prawej to miejsce postojowe przeznaczone jest dla pojazdów z napędem wodorowym.

 

Wyjazd z drogi ekspresowej - znak F-14

Dotychczas na zjazdach z autostrad występowały tabliczki wskaźnikowe podające odległość do pasa wyłączania.

 

Obecnie takie tabliczki pojawiają się również na drogach ekspresowych, z tym że mają barwę zieloną. Tabliczki umieszczane są w odległości 300 m, 200 m i 100 m od pasa wyłączania. Są to bardzo pomocne znaki wskazujące, że należy zrezygnować z wyprzedzania, trzymać się prawego pasa, a na pasie wyłączania należy rozpocząć zawczasu wytracanie prędkości.

Znaki dotyczące tuneli D-50 - T-31

Znak D-50 "zatoka" oznacza miejsce na drodze przeznaczone na zatrzymanie albo postój pojazdu w razie wystąpienia niebezpieczeństwa lub awarii.

Znak D-50 

Taki znak jest szczególnie przydatny w tunelach, bo w nich nie mamy standardowych poboczy. Zazwyczaj taka zatoka znajduje się w pobliżu wyjścia awaryjnego z tunelu.

Tabliczka T-32 

Tabliczka T-32 (umieszczona pod znakiem "Tunel") wskazuje minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu po zatrzymaniu. Znak ten może by stosowany wyłącznie w tunelach.

Znak D-44 - Strefa płatnego parkowania lub Śródmiejska strefa płatnego parkowania

Zmienione zostało znaczenie znaku D-44:

Znak D-44 

Znak D-44 oznacza strefę płatnego parkowania lub śródmiejską strefę płatnego parkowania. Oznacza wjazd do strefy płatnego parkowania lub śródmiejskiej strefy płatnego parkowania, w której za postój pojazdu samochodowego jest pobierana opłata. Zwracam uwagę, że znak ma charakter strefowy, a więc po jego minięciu na każdej ulicy w takiej strefie obowiązuje płatne parkowanie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas