Polski kierowca

Kiedy trzeba włączać kierunkowskaz?

Przepisy nakładają na kierującego obowiązek sygnalizowania zawczasu zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. Niestety, wielu kierowców nie do końca rozumie, kiedy należy włączyć kierunkowskaz, a kiedy nie trzeba tego robić.

Popatrzcie na tę sytuację:

Czy w tym przypadku kierowca czerwonego samochodu ma obowiązek włączyć lewy kierunkowskaz?

Oczywiście nie, bo nie zmienia on kierunku jazdy. Po prostu porusza się swoim pojazdem zgodnie z przebiegiem drogi i nie ma przy tym znaczenia, że ta jezdni nie jest prosta, lecz stanowi łuk.

Gdyby kierowca czerwonego auta włączył lewy kierunkowskaz mogłoby to sugerować, że na skrzyżowaniu zamierza on skręcić w lewo, a przecież jedzie on prosto przez to skrzyżowanie.

A teraz druga sytuacja:

Reklama

Czy w tym przypadku kierowca czerwonego auta powinien włączyć prawy kierunkowskaz?

Oczywiście tak, bo przecież zmienia on kierunek jazdy. Nie ma przy tym znaczenia, że przed skrzyżowaniem umieszczony jest znak "nakaz skręcenia w prawo". Tego nakazu mogą nie widzieć inni kierujący, a poza tym przepisy nie czynią żadnych wyjątków w tym zakresie.

Zapamiętajcie: zawsze, zmieniając kierunek jazdy mamy obowiązek sygnalizować zamiar wykonania takiego manewru. To jest podstawowa zasada bezpiecznej jazdy. Inni uczestnicy ruchu nie powinni mieć żadnych wątpliwości, w którą stronę chcemy skręcić.

Polski kierowca

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy