Reklama

Paryż 2010

Mekka fanów motoryzacji

Już drugiego października rusza największe w tym roku, europejskie święto motoryzacji - Mondial de l'Automobile - czyli salon samochodowy w Paryżu.

Wystawa, która od wielu lat przyciąga producentów, dziennikarzy i turystów z całego świata, należy do ścisłej elity tego typu imprez.

Jej korzenie sięgają początków motoryzacji - pierwsza samochodowa wystawa odbyła się w Paryżu w 1898 roku, gdy członkowie Automobilklubu Francji postawili sobie za cel promowanie aut, uważanych wówczas za drogie hobby dla ekscentryków. Pierwsza edycja przyciągnęła ponad 200 wystawców, którzy prezentowali swoje pojazdy na powierzchni 6 tysięcy metrów kwadratowych. Warunkiem uczestnictwa było przejechanie przez prezentowany pojazd trasy z Paryża do Wersalu i z powrotem, w towarzystwie nadzorującego wyprawę komisarza.

Reklama

Tegoroczna impreza - która odbędzie się już po raz 111. - rozpocznie się 2 października (dni prasowe zaplanowano wcześniej, na 30 września i 1 października) i potrwa przez kolejnych piętnaście dni, w czasie których fani motoryzacji podziwiać będą mogli największe sławy samochodowego świata. W tym roku w Paryżu odbędzie się kilka głośnych premier.

Fanów niemieckiej motoryzacji zainteresuje na pewno nowe audi A7 - kolejna reprezentacyjna limuzyna z Ingolstadt.

Amatorzy aut z gwiazdą na masce nie przejdą też obojętnie obok nowej generacji modelu CLS .

Miłośników BMW zainteresuje na pewno nowe wcielenie X3 .

Niemałą sensację wzbudzi również kolejna generacja wielbionego w Polsce volkswagena passata , którego oficjalna premiera również zaplanowana jest na salon paryski.

Francuzi, występując na "własnym podwórku" zaprezentują m.in. nowe wcielenie citroena C4, a także zbudowany w oparciu o ten samochód model DS4 , czyli kolejnego citroena aspirującego do klasy premium.

Swoją głośną premierę będzie też miał Peugeot, który zaprezentuje nowego gracza w segmencie D, następcę popularnej 407-ki, model 508 .

Ważne auto pokaże także firma Renault. Jej koncepcyjny model DeZir wyznaczać ma nową linię stylistyczną pojazdów tej francuskiej marki.

Anglicy zaprezentują w Paryżu pierwszy w historii Range Rovera samochód, który dostępny będzie z napędem na przednią oś - model evoque, na imprezie zadebiutuje też odświeżony land rover freelander.

Miłośnicy samochodów z Kraju Kwitnącej Wiśni podziwiać będą mogli m.in. europejską wersję mitsubishi I-MiEV - pierwsze, w pełni elektryczne auto tej marki, które trafi do salonów (w tym polskich) jeszcze przed końcem roku. Toyota powróci z nową generacją nieobecnej w Europie od pięciu lat yaris verso-S, a Honda zaprezentuje światu hybrydową wersję modelu jaaz.

Nie sposób będzie też przejść obojętnie obok stoiska Mazdy, na którym królować będzie koncepcyjny model shinari będący zapowiedzią nowego trendu w stylistyce tej japońskiej marki.

To tylko kilka z dziesiątek interesujących premier, które producenci samochodów przygotowali na październikową imprezę. Do dnia rozpoczęcia salonu można się też spodziewać kolejnych emocjonujących zapowiedzi. Relację z imprezy i opis poszczególnych premier znajdziecie na naszych stronach.

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: salon | wystawy | motoryzacja

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy