Kolejny skandal. Dwa tysiące radarów nielegalne?!

Prawie dwa tysiące ręcznych radarowych mierników prędkości, czyli dwie trzecie wszystkich policyjnych "suszarek", jest używanych niezgodnie z polskim prawem.

Tego typu radary nie dają żadnej możliwości identyfikacji pojazdu / Fot: Artur Barbarowski
Tego typu radary nie dają żadnej możliwości identyfikacji pojazdu / Fot: Artur BarbarowskiEast News

Regulujące tę materię rozporządzenie Ministra Gospodarki z 2007 roku mówi, że "konstrukcja i wykonanie przyrządów powinny zapewniać identyfikację pojazdu, którego prędkość jest kontrolowana. Tymczasem w przypadku pomiaru prędkości dwu i więcej pojazdów poruszających się obok siebie żadne z tych urządzeń nie jest w stanie pokazać, który pojazd zmierzyło.

Policja twierdzi, że działa zgodnie z przepisami. - wszystkie tego typu urządzenia mają stosowną legalizację - wyjaśnia młodszy inspektor Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji.

- Wszystko jest zgodnie z prawem - twierdzi również Karol Markiewicz, dyrektor gabinetu prezesa Głównego urzędu Miar, który mówi, że identyfikacja jest możliwa i dodaje, że nie można porównywać urządzenia bezobsługowego z obsługiwanym przez osobę dokonującą pomiaru, czyli policjanta.

- Przepis jest jednoznaczny i wyraźnie dotyczy on budowy i konstrukcji takiego urządzenia - mówi z kolei doktor Piotr Kładoczny, wykładowca prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zdaniem, policyjne suszarki są używane nielegalnie. Ekspert zaznacza, że z przepisu jasno wynika, że to konstrukcja ma umożliwiać stwierdzenie, czy identyfikowany jest pojazd, którego prędkość jest mierzona, czy jakiś inny. Prawnik wskazuje, że istnieje wątpliwość, czy dokumentacja z takiego pomiaru może stanowić materiał dowodowy.

Oznacza to, że ponad 1900 ręcznych radarowych mierników jest używanych niezgodnie z prawem.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas