Budowa autostrad

Walczą o budowę autostrady A2 na wschód

​Parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy jednoczą się w walce o umieszczenie wschodniego odcinka autostrady A2 w programie budowy dróg krajowych na lata 2014-2023.

W propozycji rządu inwestycja znajduje się na liście rezerwowej. To oznacza, że w praktyce nie zostanie zrealizowana - powiedział na antenie Polskiego Radia RDC wiceszef sejmowej komisji infrastruktury Krzysztof Tchórzewski.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że dotychczas programy drogowe realizowane były przeciętnie na poziomie 70-80 procent, więc trudno uwierzyć, że teraz to wykonanie będzie na poziomie 120-130 procent. 

Krzysztof Tchórzewski zauważył, że rządowy program jest chaotyczny i tak naprawdę za osiem lat nadal nie będzie ukończony żaden ciąg drogowy. "To jest takie wyszarpane. W kilku miejscach są przerwy. To nie bardzo da się logicznie wytłumaczyć" - stwierdził poseł PiS. 

Reklama

Zdaniem posła Krzysztofa Borkowskiego autostrada A2 ma kluczowe znaczenie nie tylko dla rozwoju regionu, ale i całego kraju. Polityk Polskiego Stronnictwa Ludowego skrytykował na antenie RDC działania podejmowane przez koalicyjną PO w ministerstwie infrastruktury. "Jest to najkrótsze połączenie zachodu ze wschodem i rzeczywiście - mogę powiedzieć to jako poseł koalicyjny - zabrakło wyobraźni w ministerstwie infrastruktury żeby to doprowadzić do końca" - stwierdził parlamentarzysta ludowców.

W ministerstwie infrastruktury i rozwoju dobiegają końca konsultacje społeczne programu budowy dróg krajowych na lata 2014-23. Jeszcze do jutra samorządy, organizacje społeczne i mieszkańcy mogą wyrażać swoje opinie na temat dokumentu poprzez formularze zamieszczone na stronie internetowej resortu. 

Autostradą A2 można w tej chwili przejechać od granicy z Niemcami w Świecku do Warszawy. Na wschód od stolicy istnieje jedynie 20-kilometrowa obwodnica Mińska Mazowieckiego. Program na lata 2014-23 zakłada dokończenie obwodnicy stolicy i połączenie jej z obejściem Mińska Mazowieckiego. Pozostałe odcinki autostrady do Siedlec i dalej granicy z Białorusią znajdują się na liście rezerwowej. 

A2 na wschód to niejedyna budowa, której domagają się mieszkańcy i lokalni samorządowcy. Podobne działania podejmowane ws. południowego odcinka drogi S8 oraz trasy S7 od Krakowa na północ wraz z północną obwodnicą miasta.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: Autostrada A2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy