Te auta to koszmar kierowców. Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz?
Zbliżający się długi weekend majowy oznacza, że wielu Polaków wkrótce wyruszy w trasy. W tym samym czasie na wzmożone działania szykuje się także policja, która już zapowiedziała intensyfikację patroli. Do kontroli drogowych zaangażowani zostaną m.in. funkcjonariusze z grupy Speed, poruszający się nieoznakowanymi radiowozami. Czy jednak rzeczywiście pojazdów tych nie da się w żaden sposób rozpoznać?

W skrócie
- Policja planuje zwiększone patrole podczas długiego weekendu majowego.
- W akcję zaangażowana będzie specjalna grupa Speed korzystająca z nieoznakowanych radiowozów.
- Najczęściej używane to modele BMW serii 3, które mimo dyskretnego wyglądu można rozpoznać po specyficznych cechach.
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Interii
Funkcjonariusze drogówki intensywnie przygotowują się do wzmożonego ruchu związanego z majowym weekendem. Jak przekazała PAP - każdego dnia na ulice i trasy w całym kraju wyjeżdżać będzie średnio ponad 4 tys. policjantów. W działaniach uczestniczyć będą również funkcjonariusze ze specjalnych grup Speed, których obecność zaplanowano głównie w miejscach, gdzie kierowcy najczęściej ignorują ograniczenia prędkości - czyli na drogach krajowych i trasach szybkiego ruchu.
Od środy do poniedziałku policjanci będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, czyli to, czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Funkcjonariusze będą też ułatwiać ruch pojazdów, szczególnie na głównych drogach wyjazdowych i dojazdowych do wielu miejscowości i dużych miast.
Jakimi nieoznakowanymi radiowozami jeździ policja?
Choć widok oznakowanego radiowozu zazwyczaj skutecznie zniechęca kierowców do łamania przepisów, to właśnie nieoznakowane pojazdy okazują się bardziej efektywne w wychwytywaniu wykroczeń - pozwalają bowiem zatrzymać sprawcę na gorącym uczynku. Funkcjonariusze z grupy Speed dzięki takim pojazdom potrafią bez trudu wmieszać się w ruch uliczny i pozostać niezauważeni. Najczęściej poruszają się nieoznakowanymi BMW serii 3, choć w ich dyspozycji są również inne modele - w tym Cupra Leon, Opel Insignia, Skoda Superb czy Volkswagen Passat.

Jak rozpoznać nieoznakowany radiowóz?
Największe prawdopodobieństwo spotkania mamy w przypadku niepozornych BMW serii 3, dlatego to właśnie tym pojazdom poświęcimy uwagę w dalszej części artykułu. W tłumie innych aut tej marki radiowozy policyjne nie wyróżniają się szczególnie - mają zazwyczaj neutralne kolory, takie jak srebrny, szary czy czarny. Mimo to istnieją charakterystyczne cechy, które mogą pomóc w ich szybkim rozpoznaniu. Na co zatem zwracać uwagę?
- Dodatkową antenę na dachu często montowanej jako uzupełnienie seryjnej anteny BMW, umieszczonej w charakterystycznej „płetwie rekina”. To część specjalistycznego wyposażenia wykorzystywanego przez funkcjonariuszy.
- Wyświetlacz umieszczony za tylnym zagłówkiem to kolejny element, który może wskazywać na nieoznakowany radiowóz. Zwykle schowany jest za lekko przyciemnioną szybą i przypomina czarny prostokąt, przez co łatwo go przeoczyć. Jednak przy uważniejszym spojrzeniu da się dostrzec jego charakterystyczny kształt.
- Kolejnym znakiem rozpoznawczym może być sygnalizacja świetlna - LED-owe światła zamontowane zarówno w przednim grillu pojazdu, jak i wewnątrz, w okolicy lusterka wstecznego. Choć zazwyczaj są dobrze zamaskowane, bystry obserwator może zauważyć je w lusterku jako cienkie, białe paski skryte pod grillem.
- Detalem, który może wskazywać na policyjny pojazd, jest także rejestrator umieszczony za szybą - kamera znajdująca się w centralnym punkcie deski rozdzielczej. Choć ma niewielkie rozmiary, czujne oko powinno ją dostrzec. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zagłówki w drugim rzędzie siedzeń - jeśli są złożone, może to oznaczać, że również na tylnej półce zamontowano rejestrator.
- Wśród radiowozów policyjnych dominują wersje spalinowe z napędem na wszystkie koła (330i xDrive) oraz hybrydy typu plug-in, które wyróżniają się charakterystyczną klapką gniazda ładowania umieszczoną na lewym przednim błotniku (330e). Policja może korzystać zarówno z klasycznego sedana, jak i z wersji „GT” z większym bagażnikiem.
- Funkcjonariusze grupy Speed zazwyczaj poruszają się w parach i są umundurowani, więc jeśli w samochodzie znajdują się tylko dwie osoby (niekoniecznie mężczyźni), może to być wskazówką, że mamy do czynienia z radiowozem.
Na nieoznakowane radiowozy jest jeden skuteczny sposób
Warto również pamiętać, że brak dodatkowej anteny w BMW nie oznacza automatycznie, iż nie mamy do czynienia z nieoznakowanym radiowozem. W miarę rozwoju technologii, w przyszłości może się okazać, że ten oraz inne elementy nie będą już montowane w nowych pojazdach.
Niezależnie jednak od wszelkich zmian, najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie problemów z nieoznakowanym radiowozem jest po prostu jazda zgodnie z przepisami. Jeśli będziemy przestrzegać zasad ruchu drogowego, nie będziemy musieli obawiać się żadnego radiowozu - niezależnie od tego, czy jest oznakowany, czy nie.