Budowa autostrad

Koniec obietnicy PiS. Wiemy, kiedy wrócą opłaty za autostradę

Od 4 września kierowcy są zwolnieni z opłat za przejazd autostradą A1 na odcinku Gdańsk-Toruń. Bezpłatny przejazd autostradą bursztynową został wprowadzony decyzją ówczesnego rządu. Politycy PiS w ramach kampanii wyborczej obiecali kierowcom darmowe podróżowanie autostradami w Polsce. Teraz okazuje się, że od nowego roku pobór opłat może powrócić.

Jedną z obietnic wyborczych polityków Prawa i Sprawiedliwości, przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, było zniesienie opłat na autostradach. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 lipca br. autostradą A2 (Stryków - Konin) oraz autostradą A4 (Wrocław - Sośnica) bezpłatnie mogły się poruszać samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz motocykle. 

W myśl rozporządzenia pobór opłat nie obowiązywał także w weekendy na autostradzie A1 (Gdańsk-Toruń). Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego 4 września od godz. 12.00 całkowicie zniesiono opłaty na autostradzie bursztynowej.

Koniec obietnicy PiS. Autostrada A1 znowu będzie płatna?

Reklama

Jak jednak wynika z treści rozporządzenia, zawieszenie poboru opłat na autostradzie A1 jest tylko tymczasowe. Zgodnie z komunikatem, który zamieściła we wrześniu firma zajmująca się obsługą odcinka Gdańsk-Toruń, pobór opłat może powrócić 1 stycznia. Z treści instrukcji przygotowanej przez ministra infrastruktury, Andrzeja Adamczyka, zwolnione z opłat za przejazd AmberOne Autostradą A1 od 4 września 2023 r. od godziny 12.00 do 31 grudnia 2023 r. do godziny 23.59 są wszystkie pojazdy kategorii 1 i 1A. Oznacza to, że jeśli politycy nie pochylą się nad sprawą, wówczas od nowego roku kierowcy osobówek i motocykli za przejazd odcinkiem Gdańsk-Toruń będą płacić 30 zł.

Autostrady w Polsce - które są płatne, a które nie?

Zgodnie z danymi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Polsce jest prawie 1850 kilometrów autostrad (do 5 grudnia 2023 roku), które są pod nadzorem GDDKiA. Przed wprowadzeniem ustawy wszystkie były bezpłatne, z wyjątkiem odcinków A2 Stryków-Konin (103 km) oraz A4 Wrocław-Sośnica (162 km) do 1 lipca 2023 roku.  Odcinki, na których obowiązuje pobór opłat, ponieważ należą do prywatnych podmiotów, to A2 Konin-Świecko (255 km), A4 Katowice-Kraków (60 km) i do niedawna również A1 Gdańsk-Toruń (152 km).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada | autostrada A1 | autostrady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy