Jak zapłacić za przejazd autostradą, gdy nie mam aplikacji? Alternatywy
Wiosenna pogoda sprawia, że nie tylko mamy lepszy humor, ale także większy zapał do podróży i zwiedzania. Poruszając się po Polsce samochodem, najczęściej wybieramy autostrady. Związane z nimi płatności nie jednego mogą wprawić w konsternację. W jaki sposób zapłacimy za poruszanie się autostradą, jeśli nie mamy możliwości pobrać aplikacji na telefon?
- Nie musimy pobierać specjalnej aplikacji, aby zapłacić za przejazd autostradą w Polsce.
- W dalszym ciągu można skorzystać z tradycyjnych sposobów płatności.
- Na jakich odcinkach można zapłacić za przejazd w inny sposób niż przez aplikację?
Dokonywanie płatności na bramkach to jeden z najbardziej tradycyjnych sposobów. To, czy uda się nam jej dokonać, zależy od tego, na jakim odcinku trasy jesteśmy. Bramki w dalszym ciągu funkcjonują na autostradzie:
- A1 na odcinku Gdańsk (Rusocin) - Toruń (Nowa Wieś),
- A2 Świecko — Konin
- A4 Katowice — Kraków.
Aby dokonać płatności, należy pobrać bilet na przejazd w punkcie poboru opłat. Wystarczy zająć odpowiedni pas, podjechać do biletomaty i pobrać bilet przejazdowy. Na zjeździe z autostrady będziemy musieli zapłacić w punkcie poboru opłat. Za przejazdy na bramkach można płacić kartą bankową, flotową lub gotówką.
Problemem dla kierowców może być opłata za odcinki autostrady A2 Konin — Stryków oraz A4 Wrocław — Gliwice. W grudniu 2021 bramki zostały na tych trasach zlikwidowane, zmuszając kierowców do znalezienia alternatywnych sposobów płatności. Bilety autostradowe, które należy kupić przed wjazdem na trasę, można dostać przez stronę internetową etoll.gov.pl. W zakładce "Sklep e-bilet autostradowy" można dokonać zakupu wymaganego biletu.
Jeśli nie jesteśmy fanami płatności internetowych, możemy wybrać zakup biletu na stacji paliw. Bilet papierowy możemy dostać m.in. na stacjach PKN Orlen, Circle K, BP, Lotos, Moya i Shell.
Przeczytaj także: Ograniczenia prędkości na drogach ekspresowych. Nie zawsze można jechać 120
Państwowa aplikacja e-TOLL.pl nie jest łatwa w użytkowaniu. Wymaga założenia profilu zaufanego, traktuje smartfon użytkownika jako urządzenie gelokalizujące oraz musi działać przez cały czas przejazdu przez trasę. Na szczęście możemy polegać na innych aplikacjach, które są przyjemniejsze i prostsze w obsłudze.
Należy do nich aplikacja Spark, która stworzona przez Platformy Detalistów i Przelewy24. Po dodaniu naszej karty kredytowej możemy dokonać opłaty za wybrany przez nas odcinek. Nie musimy wcześniej zasilać konta w aplikacji środkami oraz mamy możliwość zakupu biletu dla innego kierowcy. Dodatkową zaletą jest także możliwość zwrotu biletu przed rozpoczęciem trasy.
Podobnie działa aplikacja Autopay. Pozwala opłacić przejazdy na trasie A2 Konin — Stryków oraz A4 Wrocław — Gliwice, jeśli wcześniej zarejestrujemy się na platformie. Możemy za jej pomocą zapłacić również za odcinki na trasie AmberOne A1 (Toruń-Gdańsk) oraz A4 Katowice — Kraków.
W przypadku każdego biletu przejazdowego musimy podać odpowiednie dane. Jest to numer rejestracyjny pojazdu, data i godzina rozpoczęcia przejazdu autostradą oraz planowana przez nas trasa. W przypadku aplikacji Autopay będzie także konieczne podanie adresu e-mail oraz nr telefonu, markę pojazdu i źródło płatności.
Zobacz także:
Podróżnych w Krakowie przywitają elegancko umyte pociągi. Powstaje nowa myjnia
Oto pierwszy na świecie w pełni autonomiczny elektryczny prom pasażerski
To nie zapach choroby. Jazda nowym autem niebezpieczna dla zdrowia