Ograniczenia prędkości na drogach ekspresowych. Nie zawsze można jechać 120

Ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych dwujezdniowych to 120 km/h
Ograniczenie prędkości na drogach ekspresowych dwujezdniowych to 120 km/hStanislaw Bielski/REPORTEREast News

Droga ekspresowa - czym różni się od autostrady?

której jezdnie główne lub jezdnia główna są przeznaczone wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, łączącą lub krzyżującą się na różnych poziomach z innymi drogami transportu lądowego i wodnego, z dopuszczeniem wyjątkowo skrzyżowań z drogami publicznymi, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi
  • Droga ekspresowa może być drogą jednojezdniową i dwujezdniową (również rozdzieloną pasem wyłączonym z ruchu). Autostrada to droga dwujezdniowa, na której jezdnie oddzielone są pasem nieprzeznaczonym do jazdy lub w wyjątkowych przypadkach w inny sposób. Co prawda dopuszcza się jednojezdniową konstrukcję autostrady ale tylko w wybranych przypadkach (kierunki jazdy muszą być jednak rozdzielone pasem wyłączonym z jazdy lub w inny sposób)
  • Szerokość pasa ruchu na drodze ekspresowej to 3,5 metra, a na autostradzie 3,75 m.
  • Maksymalna dopuszczalna prędkość na drodze ekspresowej dwujezdniowej to 120 km/h; jednojezdniowej to 100 km/h , a na autostradzie to 140 km/h.
  • Drogi ekspresowe są bezpłatne dla samochodów o masie do 3,5 tony. Niektóre odcinki autostrad w Polsce są płatne dla wszystkich pojazdów.
  • Węzły na autostradzie powinny być rozmieszczone w odstępie nie większym niż 15 km, a w pobliżu dużych miast nie większym niż 5 km. Na drogach ekspresowych jest to odpowiednio 5 i 3 km.

Jakie pojazdy nie mogą jeździć po ekspresówkach

Dopuszczalna prędkość na drogach ekspresowych w Polsce. Sprawdź ile można jechać

  • dwujezdniowe - 120 km/h. 
  • jednojezdniowe - 100 km/h.

Ile kilometrów dróg ekspresowych jest w Polsce?

Przyszłość Skody, ciężarówki Scanii, targi PolSecure. Moto Flesz odc. 88