Seaty szybsze od subaru

Dwa seaty dominowały w zakończonym niedawno na Litwie międzynarodowym samochodowym rajdzie dziennikarzy. Tym razem baza imprezy zorganizowana została w przepięknej miejscowości Trakai (Troki) koło Wilna.

Na starcie odbywającego się już po raz 13 Tarptautinis Žurnalistu Ralis Lietuva-2008 stanęło prawie 40 załóg z krajów bałtyckich, Ukrainy a także dwie z Polski. Nasz kraj reprezentowała ekipa w składzie Jacek Jurecki - Arkadiusz Raszewski (INTERIA.PL) jadąca seatem leonem cupra oraz warszawska załoga z Classicauto Tomasz Ważyński - Maria Orlińska na fiacie seicento sporting.

Na ponad 700 kilometrowej trasie (w tym 53 km odcinków specjalnych) za rywali mieliśmy m.in. mistrzów dziennikarskiego ścigania z Łotwy, Estonii i Litwy, którzy dysponowali bardzo mocnymi i szybkimi autami.

Konfiguracja trasy (m.in. tor wyścigowy, rally cross, prowadzące lasem odcinki specjalne, wreszcie zwykłe "kręciołki) nie preferowały jednego typu pojazdów. Mitsubishi lancery czy subaru imprezy dominowały na szybkich odcinkach, ale już nieco gorzej radziły sobie np. podczas ulicznych kryteriów.

Właśnie dzięki takiej a nie innej trasie znakomicie spisywały się wspomniane powyżej seaty, które w klasie powyżej 2000 ccm. zajęły 2 i 3 miejsce. Wygrał wykorzystywany w sporcie, profesjonalnie przygotowany volkswagen golf GTI.

O kolejności seatów na mecie zdecydowała ostatnia 20-ta próba zlokalizowana na szutrowym torze. "Polski" leon cupra przegrał tam 7 sekundami z leonem FR litewskiej załogi Ramunas Fetingis - Laura Sondeckyte i z drugiego miejsca po 19 OS-ach spadł na trzecie miejsce.

Druga polska załoga Ważyński - Orlińska jadąca w klasie do 1600 ccm zajęła 5 miejsce.