Robert Kubica pojedzie w wyścigach długodystansowych

Robert Kubica w sezonie 2022 będzie startował w długodystansowych mistrzostwach świata. Polak będzie reprezentował barwy debiutującego w tej rywalizacji włoskiego zespołu Prema Powerteam, który po wsparciu pieniędzmi Orlenu zmienia nazwę na Prema Orlen Team. Partnerami Kubicy będą Louis Deletraz i Lorenzo Colombo.

Prema to jeden z czołowych zespołów startujących w najważniejszych juniorskich seriach samochodów jednomiejscowych. W dwóch ostatnich sezonach zdobywał mistrzostwo Formuły 2 zarówno wśród kierowców, jak i zespołów. Jednak sezon 2022 będzie jego pierwszym w wyścigach długodystansowych.

Za kierownicą bolidu Robert Kubica będzie się zmieniał z Louisem Deletrazem i Lorenzo Colombo. Deletraz wraz z Kubicą i Chińczykiem Yifei Ye w 2021 tworzyli Orlen Team WRT, który w poprzednim zwyciężył w długodystansowych wyścigach Le Mans Series.

Robert Kubica w październiku ubiegłego roku wystartował w dwóch rundach długodystansowych wyścigów FIA WEC w Bahrajnie w barwach High Class Racing. Polak wraz z innymi kierowcami zespołu spisali się dobrze - duński zespół dwukrotnie stanął na najniższym stopniu podium w klasie ProAm. Wcześniej Kubica w barwach Alfa Romeo Orlen Racing wystartował w dwóch wyścigach Formuły 1 na torach Monza i Zandvoort. Nie zapisał się w ich historii, zajmując czternaste i piętnaste miejsce, a sezon skończył bez punktów.

Reklama

Sześć startów Roberta Kubicy

W tym roku Polak w FIA World Endurance Championship (FIA WEC) pojedzie w sześciu wyścigach na trzech kontynentach; w tym także w prestiżowym 24-godzinnym Le Mans na Circuit de la Sarthe czy rozgrywanej na dystansie 1000 mil rywalizacji w amerykańskim Sebring.

Prema to jeden z czołowych zespołów startujących w najważniejszych juniorskich seriach samochodów jednomiejscowych. W dwóch ostatnich sezonach zdobywał mistrzostwo Formuły 2 zarówno wśród kierowców, jak i zespołów. W tym roku obok Kubicy będą w nim jeździli Szwajcar Louis Deletraz i Włoch Lorenzo Colombo.

"Bardzo cieszę się z faktu, że mogę dołączyć do Prema Orlen Team. Ścigałem się już z nimi w Formule 3 Euro Series 2003. Mimo tego, że w poprzednim sezonie rywalizowałem w Bahrajnie czy w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, to traktuję to jako nowe wyzwanie dla mnie i całego zespołu. Cieszę się, że będę startować razem z Louisem, którego dobrze znam i z Lorenzo. Nie mogę się już tego doczekać. Na pewno będzie to wymagało ode mnie dużo pracy i poświęcenia" - przyznał Kubica.

Historia zatoczyła koło. Powrót Kubicy do Premy

Dla Polaka dołączenie do Prema Orlen Team będzie powrotem do tej ekipy. Kubica ścigał się już w barwach włoskiego zespołu w swoim pierwszym sezonie w Formule 3 Euro Series. Najpierw z powodu kontuzji opuścił trzy rundy, ale później - w debiucie na ulicznym torze Norisring w Norymberdze - odniósł sensacyjne zwycięstwo. Było to w 2003 roku.

Oprac. Mirosław Domagała

***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Robert Kubica | Orlen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy