Rajd Polski 2017: Evans najszybszy na torze w Mikołajkach

Elfyn Evans, pilotowany przez Daniela Barritta, za kierownicą Forda Fiesty WRC wyposażonej w opony DMACK, wygrał pierwszy odcinek specjalny 74. Rajdu Polski, rundy Rajdowych Mistrzostw Świata. Na torze w Mikołajkach Walijczyk o niecałą sekundę wyprzedził duet Theirry Neuville/Nicolas Gilsoul (Hyundai i20 WRC). Trzeci czas wykręcili aktualni mistrzowie Świata - Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (Ford Fiesta WRC).

Popołudniowa burza mocno wpłynęła na program polskiej rundy Mistrzostw Świata. Zaplanowany na godzinę 16 honorowy start z mikołajskiego rynku został odwołany, wobec czego w czwartkowym harmonogramie pozostał jedynie odcinek specjalny na torze zlokalizowanym obok strefy serwisowej. O godzinie 19:00 pogoda już się ustabilizowała (deszcz ustał), trybuny wypełniły się kibicami (najwięcej było Estończyków), a załogi zaprezentowały znakomite widowisko, godne rundy Mistrzostw Świata.

- Na tym rajdzie pogoda będzie nieprzewidywalna - mówił na mecie próby w Mikołajkach Elfyn Evans. - Ekstremalne warunki mogą nie być odpowiednie dla naszych opon, jeśli będzie inaczej to tylko lepiej dla nas - stwierdził walijski kierowca zespołu M-Sport WRT.

W bezpośrednim pojedynku lidera i wicelidera światowego czempionatu, lepszy okazał się drugi kierowca tabeli. Thierry Neuville pokonał Sebastiena Ogiera, a do najszybszego na tym odcinku Evansa stracił 0,8 sekundy.

- To był dobry OS dla nas - skwitował czwartkowe zmagania Neuville. - Samochód jest świetny, a my mieliśmy ciekawy pojedynek z Ogierem. Liczę na dobry weekend w Polsce - zakończył Belg.

Trzeci kierowca na próbie w Mikołajkach, Sebastien Ogier, był wolniejszy od Neuvilla o 0,1 sekundy.

- Myślę, że pogoda dość mocno wpłynie na rywalizację - powiedział czterokrotny mistrz Świata na mecie pierwszego odcinka. - Nie wiem, na ile opady deszczu zmieniły nawierzchnię OS-ów, ale może być ciężko.

Czwarty czas uzyskał Jari Matti Latvala (Toyota Yaris WRC), piąty był Ott Tanak (Ford Fiesta WRC), a szósty Esapekka Lappi (Toyota Yaris WRC). W czołowej dziesiątce zmieścili się jeszcze Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC), Stephan Lefebvre (Citroen C3 WRC), Andreas Mikkelsen (Citroen C3 WRC) oraz Dani Sordo (Hyundai i20 WRC).

Liderem klasyfikacji WRC2 został Pontus Tidemand (Skoda Fabia R5). Najszybsze polskie załogi - Chuchała/Rozwadowski (Ford Fiesta R5) oraz Pieniążek/Mazur (Peugeot 208 T16) zostały sklasyfikowane ex equo na siódmej pozycji w tej samej kategorii. Hubert Ptaszek i Maciej Maciejewski (Skoda Fabia R5) zajęli 10 miejsce, a Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) czwartkowe zmagania zakończyli na 13 pozycji w WRC2.

Jakub Brzeziński i Robert Hundla (Citroen DS3 R3T) uplasowali się na 4. miejscu w kategorii WRC3.

Piątkowy etap składa się z 9 odcinków specjalnych. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 7:15, kiedy pierwsza załoga - Ogier/Ingrassia - wystartuje do OS Chmielewo. Dzień zakończy drugi przejazd próby w Mikołajkach.