Rajd Nowej Zelandii: Sukces Groenholma

Marcus Gronholm wygrał Rajd Nowej Zelandii – czwartą tegoroczną eliminację Rajdowych Mistrzostw Świata. Dla jeżdżącego Peugeotem 206 WRC Fina jest to druga już w tym sezonie wygrana – wcześniej był najszybszy na ośnieżonych odcinkach specjalnych Rajdu Szwecji.

Marcus Gronholm wygrał Rajd Nowej Zelandii – czwartą tegoroczną eliminację Rajdowych Mistrzostw Świata. Dla jeżdżącego Peugeotem 206 WRC Fina jest to druga już w tym sezonie wygrana – wcześniej był najszybszy na ośnieżonych odcinkach specjalnych Rajdu Szwecji.

Co ciekawe, jest to również dopiero druga impreza, w której obrońca tytułu zdobywa punkty – w Monte Carlo i Turcji nie wzbogacił bowiem swojego dorobku.

Wygrywając na Antypodach, Gronholm dorobił się w sumie dwudziestu punktów w klasyfikacji mistrzostw świata, co pozwoliło mu na objęcie pozycji wicelidera cyklu. Prowadzenie utrzymał jego kolega z zespołu, Richard Burns. Anglik był w Nowej Zelandii drugi, za co zarobił osiem oczek. W sumie ma ich na koncie już 26 i co ciekawe, jest jedynym kierowcą, który zdobywał punkty we wszystkich dotychczasowych rajdach. Czyżby miało się sprawdzić, że najrówniej jeżdżący zawodnik, zdobędzie w tym roku mistrzostwo świata, nie sięgając nawet po zwycięstwo?

Reklama

Trzecie miejsce wywalczył w Nowej Zelandii Petter Solberg. Norweg jeszcze przed startem opowiadał, że dla niego najważniejsze będą w tym rajdzie punkty. Trudno się dziwić, skoro na koncie kierowcy Subaru było ich wcześniej zaledwie trzy! Teraz ma ich w sumie dziewięć i może nieco spokojniej patrzeć w przyszłość. Podobnie jak jego rywal - Sebastien Loeb, który po odpadnięciu Colina McRae i kłopotach Carlosa Sainza, jako jedyny bronił honoru Citroena. Robił to na tyle skutecznie, że zdobył pięć punktów i wraz z doświadczonym Szkotem, zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji kierowców. Obaj mają po 17 oczek. Niestety, dobra postawa Francuza nie wystarczyła, aby Citroen utrzymał prowadzenie w klasyfikacji producentów. Tu na pozycję liderów awansował obrońca tytułu - Peugeot.

Kolejne punktowane miejsca zajęli: Toni Gardemeister (Skoda), Alister McRae (Mitsubishi), Tommi Makinen (Subaru) i Didier Auriol (Skoda). W przypadku popularnego Big Maca jest jednak jeszcze szansa awansu przed rodaka Gardemeistera. Jeśli przyjęte zostanie odwołanie w sprawie pięciominutowej kary za wczorajszą „przygodę z policja”, były czterokrotny mistrz świata, wzbogaci się o cztery, a nie o dwa punkty.

Wyniki Rajdu Nowej Zelandii:
1 Grönholm   (FIN)  Peugeot  3h45m21.2
2 Burns     (GB)  Peugeot   +1m08.7
3 Solberg    (N)  Subaru   +2m09.8
4 Loeb      (F)  Citroen   +4m15.4
5 Gardemeister (FIN)  Skoda    +8m13.8
6 A. McRae   (GB)  Mitsubishi +9m14.2
7 Makinen   (FIN)  Subaru   +9m50.2
8 Auriol     (F)  Skoda    +10m18.6
9 Duval     (B)  Ford    +11m11.7
10 Hirvonen   (FIN)  Ford    +13m42.3
 Klasyfikacja MŚ kierowców (po 4 eliminacjach):
1. Burns 26 pkt
2. Groenholm 20
3. Loeb 17
3. Colin McRae (W.Brytania) Citroen 17
5. Carlos Sainz (Hiszpania) Citroen 16
6. Marko Martin (Estonia) Ford 13
Klasyfikacja MŚ konstruktorów (po 4 eliminacjach):
1. Peugeot 49 pkt
2. Citroen 44
3. Ford 26
4. Subaru 22
5. Skoda 12
6. Hyundai 3

TUTAJ informacja o udziale w RNZ Tomasza Kuchara a TUTAJ Krzysztofa Hołowczyca.

autoklub.pl/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mistrzostwo świata | loeb | Ford | Peugeot | Skoda | Citroen | rajd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy