Rajd Katalonii: Zwycięstwo Martina

Markko Martin (Ford Focus) wygrał drugą z rzędu eliminację Rajdowych Mistrzostw Świata 2004, tym razem zwyciężając w Rajdzie Katalonii.

Kierowca rodem z Estonii dwa tygodnie temu wygrał Rajd Korsyki, a zwycięstwo na hiszpańskich drogach jest jego piątym triumfem w karierze. Drugie miejsce w Rajdzie Katalonii zajął Marcus Gronholm (Peugeot 307), a trzecie Hiszpan Carlos Sainz (Citroen Xsara).

Francuz Sebastien Loeb, który zapewnił sobie tytuł mistrza świata w sezonie 2004 dwa tygodnie temu na Korsyce, wycofał się z zawodów w sobotę rano z powodu wycieku oleju z jego Citroena Xsary. W tym momencie prowadził i wydawało się, że w Katalonii efektownie przypieczętuje tytuł mistrzowski.

Martin był najszybszy na szosach asfaltowych na Korsyce i sukces ten powtórzył na podobnej nawierzchni w Katalonii, korzystając z wycofania się Loeba i bardzo dobrze jadącego na pierwszych odcinkach Belga Francois Duvala (Ford Focus).

O drugie miejsce stoczyli zaciętą walkę Groenholm i Sainz, z której zwycięsko wyszedł Fin. Hiszpan po raz 96. stanął na podium rajdu mistrzostw świata. Bogatą w sukcesy karierę zakończy za dwa tygodnie w Australii.

Rewelacją rajdu był młody francuski kierowca Stephane Sarrazin, który jadąc ubiegłorocznym modelem Subaru Impreza uplasował się na czwartym miejscu, przed mistrzem świata z 2003 roku, Norwegiem Petterem Solbergiem (Subaru Impreza model 2004).

Sarrazin, który po raz trzeci w karierze startował w rajdzie mistrzostw świata (był dziewiąty w Niemczech i szósty na Korsyce), w niedzielę nie tylko utrzymał, ale i powiększył przewagę nad Solbergiem, a także wygrał pierwszy w karierze odcinek specjalny. Niektórzy fachowcy już widzą w nim następcę Loeba.