Rajd Dolnośląski 2016. Oficjalne wyniki. Grzyb dostał 5 tys. zł grzywny

Grzegorz Grzyb i Robert Hundla (Skoda Fabia R5) nie wykorzystali szansy aby już na mecie Rajdu Dolnośląskiego zapewnić sobie tytuły mistrzów Polski. Liderzy tegorocznych MP w Kotlinie Kłodzkiej zajęli dopiero trzecie miejsce, więc koronację trzeba odłożyć do listopada, kiedy to zostanie rozegrana ostatnia runda krajowego czempionatu. Rajd Dolnośląski wygrali Filip Nivette i Kamil Heller (Skoda Fabia R5).

Piątkowi liderzy zawodów w Kotlinie Kłodzkiej już od pierwszego dzisiejszego odcinka specjalnego powiększali przewagę. Uzyskali najlepszy czas na próbie Kolonia Gaj, później dołożyli do tego wygrany drugi przejazd Radkowskiej Perły, a na zakończenie dnia odbierali gratulacje za w pełni zasłużone zwycięstwo w przedostatniej rundzie tegorocznych mistrzostw Polski, drugie w karierze obu zawodników.

- Niesamowicie cieszę się z tego zwycięstwa - mówił na mecie w Dusznikach Zdroju Filip Nivette. - W tym sezonie wygraliśmy już drugi rajd, zarówno na szutrze, jak i teraz na asfaltach. Podczas pozostałych rund mieliśmy duże problemy z samochodem. Jeśli sobie z tym poradzimy, to w przyszłym sezonie powinno być naprawdę dobrze.

Trzeci po piątkowym etapie Jakubowie Brzeziński i Gerber w końcowych wynikach widnieją na drugiej pozycji. Załoga Forda Fiesty R5 z każdym dzisiejszym odcinkiem mozolnie odrabiała sekundy dzielące ich od drugiego stopnia podium, by już połowie etapu awansować na pozycję wiceliderów.

- Fantastycznie - krótko podsumował w Dusznikach rajd Jakub Brzeziński, który przed ostatnią rundą zaplanowaną w Bieszczadach wciąż zachował matematyczne szanse na mistrzowski tytuł w klasyfikacji generalnej RSMP.

Na najniższym stopniu podium stanęli Grzegorz Grzyb i Robert Hundla, którzy metę osiągnęli mocno zdewastowaną Skodą Fabią R5. Na przedostatnim odcinku liderzy MP wpadli w belotę siana, chroniącą kibiców. Efektem niezamierzonym było mocne uszkodzenie auta i lekko ranny kibic. Odcinek został przerwany, a załogi pojechały na następną próbę objazdem.

Jeszcze przed ostatnim odcinkiem w Kłodzku na trzecim miejscu znajdowali się Zbigniew Gabryś i Artur Natkaniec (Ford Fiesta R5). Małopolska załoga w trakcie pokonywania Power Stage’a potrącili szykanę, za co sędziowie doliczyli im 10 sekund kary. To zepchnęło ich z podium, a na pocieszenie zostało czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Dolnośląskiego.

Minimalna różnica między kierowcami "osiek" - ledwie 0,1 sekundy - na mecie piątkowego etapu, zwiastowała duże emocje podczas drugiego dnia. Niestety walka między Dariuszem Polońskim (Peugeot 208 R2) i Janem Chmielewskim (BMW R+ Max) zakończyła się przedwcześnie, kiedy to doszło do awarii auta tego drugiego zawodnika. Ostatecznie Dariusz  Poloński, ze swoim pilotem Grzegorzem Doboszem, wygrali rywalizację w "ośkach", zajęli doskonałe piąte miejsce w generalce, a na dodatek w Kotlinie Kłodzkiej zapewnili sobie mistrzowskie tytuły w kategorii 2WD. Gratulacje.

Szóste miejsce w generalce Rajdu Dolnośląskiego zajęła załoga Wróblewski/Spentany (Renault Clio R3T). Siódme duet Jurecki/Trela (Peugeot 208 R2), ósme Gryc/Kuśnierz (Peugeot 208 R2). Na dziewiątym sklasyfikowano ekipę Banasiewicz/Drahan (Subaru Impreza STi), a punktowaną dziesiątkę zamknęli Mariusz Stec i Jacek Rathe (Ford Fiesta Proto).

Koronacja tegorocznych mistrzów Polski została odroczona do listopadowego Rajd Arłamów (3-5.11.2016), który zakończy sezon RSMP. W Bieszczadach walka rozegra się między Grzegorzem Grzybem oraz Jakubem Brzezińskim. Możliwych scenariuszy jest kilka i wielce prawdopodobna jest sytuacja, kiedy to najlepszą załogę Rajdowych Mistrzostw Polski wyłoni ostatni odcinek ostatniej rundy. Takich emocji sobie i Państwu życzymy.

AKTUALIZACJA:

Na posiedzeniu w dniu 12.10.2016, Główna Komisja Sportu Samochodowego Polskiego Związku Motorowego rozpatrzyła odwołanie Zawodnika Nr 1 Grzegorza Grzyba od decyzji Nr 4 Zespołu Sędziów Sportowych 50. Rajdu Dolnośląskiego - 5. rundy Castrol Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i  podjęła decyzję o uchyleniu Decyzji Nr 4 Zespołu Sędziów Sportowych 50. Rajdu Dolnośląskiego - 5. Rundy Castrol Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, jednocześnie nakładając karę grzywny w wysokości 5000,00 PLN na zawodnika Nr 1 w związku z wykroczeniem przeciwko Art. 48.2.1 Regulaminu Sportowego Rajdów Regionalnych FIA.

W związku z powyższym Główna Komisja Sportu Samochodowego Polskiego Związku Motorowego odwiesza wyniki 50. Rajdu Dolnośląskiego - 5. Rundy Castrol Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.