Rajd Dakar - ilu Polaków wystartuje?
Dziesięciu Polaków jest na liście zgłoszeń do 39. Rajdu Dakar, którego oficjalna prezentacja odbyła się w środę w Paryżu w Pavillon d’Armenonville na pobliżu Lasku Bulońskiego.
Start w tej najtrudniejszej imprezy motorowej świata zapowiada czterech motocyklistów z Polski: Jakub Piątek, Adam Tomiczek, Maciej Berdysz i Paweł Stasiaczek. Wszyscy pojadą motocyklami KTM 450.
W rywalizacji quadów ma wystąpić dwóch Polaków - Rafał Sonik, zwycięzca Dakaru w 2015 roku oraz Kamil Wiśniewski (Yamaha Raptor 700). Samochodem pojedzie Jakub Przygoński z pilotem Belgiem Tomem Colsoulem (Mini). W innej załodze z kierowcą Litwinem Benediktasem Vanagasem (Toyota Hilux) pilotem będzie Sebastian Rozwadowski.
Na liście jest także jeden z najbardziej doświadczonych polskich kierowców, były motocyklista Marek Dąbrowski (Toyota Hilux). W zgłoszeniu nie podano nazwiska pilota, którym dotychczas zawsze był Jacek Czachor.
W załodze jadącej holenderskim samochodem ciężarowym jest Darek Rodewald, który już dwa razy - w 2012 i 2016 roku - zwyciężył w Dakarze.
Na liście zgłoszeń są największe gwiazdy światowego sportu samochodowego. W imprezie, która 2 stycznia 2017 roku rozpocznie się w Asuncion w Paragwaju, pojadą m.in. Stephane Peterhansel, Cyril Despres, Giniel de Villiers, Nasser al-Attiyah, Nani Roma, Mikko Hirvonen, Carlos Sainz i Sebastien Loeb.
Na liście zgłoszeń znalazło się 316 pojazdów - 146 motocykli, 83 samochody, 50 ciężarówek i 37 quadów. Start zapowiada 491 zawodników z 59 państw.
Rajd rozpocznie się 2 stycznia w stolicy Paragwaju, zakończy 14 stycznia w Buenos Aires. Trasa prowadząca przez Paragwaj, Argentynę i Boliwię ma 8818 km, w tym 4089 km stanowią odcinki specjalne. Najdłuższy odcinek specjalny na 6. etapie Oruro - La Paz (7 stycznia 2017) ma 527 km.