Reklama

Przed Rajdem Wielkanocnym

Sport samochodowy na pewno wzbudza wielkie emocje. Kibice pasjonują się wyścigami i rajdami na światowym, europejskim lub krajowym poziomie. Ale sport samochodowy to również popularne imprezy amatorskie, które dla każdego przyszłego zawodnika są przepustką do dalszych startów.

Sport samochodowy na pewno wzbudza wielkie emocje. Kibice pasjonują się wyścigami i rajdami na światowym, europejskim lub krajowym poziomie. Ale sport samochodowy to również popularne imprezy amatorskie, które dla każdego przyszłego zawodnika są przepustką do dalszych startów.

To właśnie podczas tak zwanych "kręciołków" przyszli kierowcy rajdowi czy wyścigowi zdobywają pierwsze szlify za kierownicą a co ważniejsze zdobywają prawo do ubiegania się o licencję sportową. Jeśli ktoś myśli o rajdowej karierze nie może ominąć rywalizacji podczas amatorskich rajdów typu KJS (Konkursowa Jazda Samochodem). Imprezy te to namiastka prawdziwego ścigania i pierwszy test umiejętności i ewentualnego talentu. To również możliwość zdobycia punktów uprawniających do zdawania egzaminu na pierwszą, krajową licencję (dawniej IIR), która uprawnia do startów w imprezach zaliczanych do klasyfikacji Rajdowego Samochodowego Pucharu Polskiego Związku Motorowego. W ramach pucharu przyszli zawodnicy mogą z kolei zdobyć uprawnienia do ubiegania się o licencję międzynarodową, uprawniającą do startów w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski czy imprezach zagranicznych.

Reklama

Emocje związane z mistrzostwami Polski w tym roku dopiero przed nami. I runda RSMP odbędzie się w dniach 7-8 maja. Swój sezon rozpoczęli natomiast amatorzy, którzy w ramach rozgrywek o Puchar Mistrza Okręgu Warszawskiego PZM uczestniczyli już w pięciu imprezach. Pierwszą był styczniowy Rajd Sylwestrowy, organizowany przez Automobilklub Rzemieślnik. Później była Monte Calvaria, Puchar Zimowy, II popularny Rajd Samochodowy i Puchar Wiosny. W imprezach tych licznie uczestniczyli młodzi kierowcy Rzemieślnika i to nie bez sukcesów. W klasie I po pięciu rundach na drugiej pozycji jest bowiem Jakub Tomaszewski a na szóstej Bartłomiej Bajewski. W klasie II możemy pochwalić się jeszcze lepszymi rezultatami, bowiem Paweł Samsel plasuje się na pierwszym miejscu a Rafał Sienkiewicz na trzecim. Lidera mamy również w klasie III a jest nim Rafał Ochocki. W klasie IV Paweł Poletyłło zajmuje na razie drugie miejsce, podobnie jak Marcin Czernik w klasie V. Tuż za nim plasują się jednak kolejni członkowie Rzemieślnika. Grzegorz Staszewski jest trzeci, a Karol Jaskłowski czwarty. Już w najbliższy weekend wszyscy wymienieni zawodnicy, jak również wielu innych kierowców będzie miało okazję powiększyć swoje konto punktowe. Wszystko za sprawą organizowanego przez Automobilklub Rzemieślnik 9 Rajdu Wielkanocnego. Impreza, zaliczana do Mistrzostw Okręgu Warszawskiego PZM w Pucharze Kierowców Amatorów odbędzie się w sobotę, 17 kwietnia a jej bazą będzie tor rallycrossowy w Słomczynie. Tutaj zlokalizowano bowiem metę, start rajdu oraz wiekszość prób. Tutaj również przeprowadzone zostanie Badanie Kontrolne ( od 8.00 rano). Później kierowcy wyruszą na liczącą 90 kilometrów trasę. Znajdzie się na niej 14 prób sprawnościowych i 3 Punkty Kontroli Czasu. Próby zostaną rozegrane na nawierzchni szutrowej i betonowej. Zapewne najwięcej emocji wzbudzi próba rozgrywana na torze rallycrossowym, gdzie kierowcy-amatorzy rzadko mają okazję rywalizować.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: impreza | Puchar | emocje | sport | kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy