Reklama

Ostatni rajd sezonu

Prologiem, którego trasę wyznaczono w dokach w Cardiff rozpocznie się w czwartek 66. Rajd Wielkiej Brytanii, ostatnia runda mistrzostw świata w sezonie 2010. Tytuł wcześniej po raz siódmy z rzędu zapewnił sobie Francuz Sebastien Loeb (Citroen C4 WRC).

Na liście zgłoszeń jest jedna polska załoga - Michał Kościuszko z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, którzy rywalizują w SWRC i pojadą Skodą Fabią S2000. Wystartuje ponad 60 załóg, piętnastu zawodników pojedzie samochodami WRC, dwunastu S2000.

W historii występów w Rajdzie Wielkiej Brytanii (poprzednio Rajd Walii i RAC) Loeb ma dwa zwycięstwa - w 2008 i 2009 roku. Raz wygrał Fin Mikko Hirvonen (Ford Focus WRC). Od 2002 do 2005 roku cztery razy z rzędu triumfował Norweg Petter Solberg (Subaru Impreza WRC), a w 2006 roku najszybszy był Fin Marcus Groenholm (Ford Focus WRC), który już zakończył karierę.

Reklama

Z dwunastu tegorocznych rajdów osiem wygrał Loeb. Dwa padły łupem zajmującego drugie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Francuza Sebastiena Ogiera (Citroen C4 WRC), a po jednym wygrali Finowie Jari-Matti Latvala i wicemistrz świata z ubiegłego roku Mikko Hirvonen (obaj Ford Focus WRC).

W Anglii o tytuł pierwszego wicemistrza świata będą walczyli Ogier, Latvala i Norweg Petter Solberg (Citroen C4 WRC). Ogier ma aktualnie 11 pkt przewagi nad Latvalą i 16 pkt nad Solbergiem.

Trasa tegorocznego rajdu rozgrywanego w Walii prowadzi odcinkami po nawierzchniach szutrowych z asfaltowymi łącznikami. W ubiegłych latach, gdy impreza odbywała się pod koniec listopada, zawodnicy jeździli w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym śniegu i deszczu.

Trasa imprezy w porównaniu z ubiegłym rokiem uległa zmianom. Park serwisowy usytuowano przy Millennium Centre w Cardiff Bay. W prywatnych dokach portu wytyczono trasę asfaltowego superoesu, który będzie przejeżdżany dwa razy - w czwartek i na zakończenie pierwszego etapu w piątek. Po 11 latach przerwy kierowcy pojadą odcinkiem Radnor (15,1 km), wydłużony o 9 km został OS Crychan (26,2 km), który teraz prowadzi częściowo po poligonie Epynt. Zupełnie nowym odcinkiem jest Monument Hill (10,3 km), który będzie dwa razy przejeżdżany w sobotę.

W czwartek start do superoesu Cardiff Bay 1 (1,59 km) zaplanowano na godzinę 19.30; na mecie w Cardiff pierwsza załoga powinna zameldować się w niedzielę o godzinie 13.59.

W rywalizacji SWRC Michał Kościuszko zajmuje przed startem w Anglii 6. miejsce mając 63 pkt. prowadzi Hiszpan Xevi Pons (Ford Fiesta S2000) z dorobkiem 108 pkt, przed mistrzem świata JWRC z ubiegłego roku Czechem Martinem Prokopem (Ford Fiesta S2000) - 104 pkt.

Klasyfikacja mistrzostw świata (po 12 z 13 eliminacji):
-
1. Sebastien Loeb (Francja)    251 pkt (mistrz świata)
2. Sebastien Ogier (Francja)   167
3. Jari-Matti Latvala (Finlandia) 156
4. Petter Solberg (Norwegia)   151
5. Daniel Sordo (Hiszpania)    140
6. Mikko Hirvonen (Finlandia)   114

Zostań fanem naszego profilu na Facebooku. Tam można wygrać wiele motoryzacyjnych gadżetów oraz już niebawem... samochód na weekend z pełnym bakiem! Wystarczy kliknąć w "lubię to" w poniższej ramce.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: czwartek | Sebastien Loeb | hirvonen | Focus | Citroen | loeb | Ford | Citroen C4 | rajd | wrc | Rajd Wielkiej Brytanii

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy