Największe sukcesy Polaków w Rajdzie Dakar

Pierwszy Rajd Paryż-Dakar wystartował 26 grudnia 1978 roku. Tylko raz, w 2008 roku, impreza została odwołana z powodu zagrożenia terrorystycznego w północnej Afryce.

Na początku Dakar był niedostępny dla polskich kierowców, przede wszystkim ze względów finansowych. Pod koniec lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia rywalizować z zagranicznymi koncernami próbowały Jelcze i Stary. Okazało się jednak, że samochody nie są przygotowane na tak ekstremalne warunki i większość załóg musiała się wycofać z powodu awarii.

Szeroką ławą biało-czerwoni pojawili się na Dakarze w XXI wieku i zaczęli odnosić sukcesy. W 2015 roku w kategorii quadów zwyciężył Rafał Sonik, a dwa triumfy ma na koncie jadący w ekipie holenderskiej ciężarówki Dariusz Rodewald. W rywalizacji samochodów trzeci był Krzysztof Hołowczyc. Sonik w sumie pięciokrotnie stał na dakarowym podium, a listę Polaków w czołowej trójce uzupełnia Szymon Gospodarczyk, który w 2018 roku był pilotem startującego pojazdem UTV francuskiego kierowcy Claude'a Fourniera.   

Miejsca Polaków na podium Rajdu Dakar:

1. miejsce
2012, Dariusz Rodewald, ciężarówki - mechanik w załodze Gerarda de Rooya
2015, Rafał Sonik, quady
2016, Dariusz Rodewald, ciężarówki - mechanik w załodze Gerarda de Rooya

2. miejsce
2014, Rafał Sonik, quady

3. miejsce
2009, Rafał Sonik, quady
2013, Rafał Sonik, quady
2015, Krzysztof Hołowczyc, samochody - z pilotem Xavierem Panserim
2018, Szymon Gospodarczyk, pojazdy UTV - pilot Claude'a Fourniera   
2020, Rafał Sonik, quady

Reklama

***

Samochód 20-lecia na 20-lecie Interii!

Zagłosuj i wygraj. CODZIENNIE CZEKA OD 20 000 zł do 40 000 zł! 

Zapraszamy do udziału w 5. edycji plebiscytu MotoAs. Wyjątkowej, bo związanej z 20-leciem Interii. Z tej okazji przedstawiamy 20 modeli samochodów, które budzą emocje, zachwycają swoim wyglądem oraz osiągami. Imponujący rozwój technologii nierzadko wprawia w zdumienie, a legendarne modele wzbudzają sentyment. Bądź z nami! Oddaj głos i zdecyduj, który model jest prawdziwym MotoAsem!

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy