Zygzak, czyli zęby rekina. Te linie niosą konkretne przesłanie

Znak poziomy P-17 to tzw. "zęby rekina", czyli namalowane na jezdni białe pasy w kształcie zygzaka. Informują one kierowców o tym, że należy zachować szczególną ostrożność.

Przy drogach i na jezdni często znajdują się oznaczenia, co do których kierowcy mogą mieć wątpliwości. Jednym z nich są tzw. "zęby rekina", czyli zygzakowata linia namalowana na jezdni. Niewiedza na temat tego, co dany znak oznacza może narazić nas na mandat a innych na niebezpieczeństwo, dlatego warto poznać ich znaczenie i stosować się do przepisów.

Znak P-17: Linia przystankowa - wszystko, co musisz wiedzieć

Funkcje znaku P-17: Określenie długości przystanku: Linia P-17 wyznacza obszar, na którym pojazdy komunikacji miejskiej mogą się zatrzymać w celu wsiadania i wysiadania pasażerów. Zakaz zatrzymywania się: Na całej długości linii P-17 obowiązuje zakaz zatrzymywania się innych pojazdów. Oznacza to, że parkowanie lub postoje w tym miejscu są niedozwolone. Ułatwienie wsiadania i wysiadania: Linia P-17 zapewnia pasażerom bezpieczne miejsce do wsiadania i wysiadania z pojazdów komunikacji miejskiej.

Znak P-17 zwykle dotyczy przystanków zlokalizowanych na jezdni w pobliżu chodnika, czyli takich, które nie posiadają zatoki autobusowej.

Reklama

Umiejscowienie znaku P-17

 Linia P-17 powinna być umieszczona na jezdni w odległości: Od 1 do 2 metrów od krawędzi jezdni: W przypadku przystanków zlokalizowanych na jezdni bez wydzielonego pasa ruchu dla autobusów. Od 0,5 do 1 metra od krawędzi pasa ruchu dla autobusów: W przypadku przystanków z wydzielonym pasem ruchu dla autobusów. Istnieje kilka wyjątków od zakazu zatrzymywania się na linii P-17, m.in.: Pojazdy uprzywilejowane: W przypadku wykonywania czynności służbowych. Pojazdy osób niepełnosprawnych: Posiadające odpowiednie karty parkingowe. Taksówki: W przypadku postoju w celu zabrania lub wysadzenia pasażera.

Jaki mandat za niestosowanie się do znaku P-17?

Niedostosowanie się do znaku P-17 i zatrzymanie się na linii (zaparkowanie samochodu) może grozić nie tylko mandatem karnym w wysokości 100 zł oraz jednym punktem, ale także kosztownym odholowaniem samochodu. Znak P-17 to dobry przykład oznakowania poziomego, którego nie należy ignorować i w okolicy którego należy zachować szczególną ostrożność. Pełni on również inną, bardzo ważną funkcję - w chwili, gdy na przystanku zatrzymuje się pojazd komunikacji miejskiej jego początek wyznacza miejsce, gdzie należy zatrzymać się, by umożliwić pasażerom bezpieczne i komfortowe wejście oraz wyjście z autobusu, tramwaju, czy trolejbusu. Informuje też kierowców o konieczności zachowaniu szczególnej ostrożności przy przejeżdżaniu obok przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku (art. 26 ust. 6 ustawy). 

W ustawie Prawo o ruchu drogowym jest też następująca informacja: "jeżeli na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik (jak wyżej)." Należy również przypomnieć iż zapis art. 16 ust. 6 ustawy zobowiązuje kierującego pojazdem znajdującym się na części jezdni, po której jeżdżą pojazdy szynowe do ustąpienia miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi szynowemu.

Inne przykłady ważnych poziomych oznaczeń na jezdni

Znak P-12, czyli namalowana na jezdni linia ciągła działa jak znak "Stop" i nakazuje zatrzymanie. Dopiero po zatrzymaniu można kontynuować jazdę. Linia P-13 składająca się z trójkątów lub linia P-14 składająca się z prostokątów działa jak znak A-7 "Ustąp pierwszeństwa", czyli informuje o wyjeżdżaniu z drogi podporządkowanej, ale w tym wypadku zatrzymanie się do zera nie jest obowiązkowe.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy