Znaki drogowe z czerwoną kropką. Co oznaczają? Można je spotkać w Niemczech

Na niemieckich drogach pojawiają się czasem nietypowe oznaczenia. Jednym z nich są znaki z czerwonymi kropkami. Co oznaczają?

Jednym ze znaków drogowych, który wprawia w konsternację kierowców z Polski, jest duża czerwona kropka pojawiająca się na tablicy. Najczęściej spotkamy ją na znakach ze strzałkami oraz znakach kierunkowych na autostradach oraz innych drogach głównych. Czerwoną kropkę można też zauważyć przy nazwie miasta.

Czerwona kropka na znaku - co oznacza?

Wraz ze zmianami w przepisach o ruchu drogowym, które wprowadzono w kwietniu 2020 i listopadzie 2021 roku - w Niemczech pojawiły się nowe znaki drogowe.

Aktualnie obowiązuje tam ponad 500 oznaczeń. W związku z ogromną liczbą symboli kierowcy bardzo często spotykają się z zupełnie nowymi, nieznanymi oznaczeniami. Jednym z takich przykładów jest właśnie opisywana czerwona kropka.

Reklama

Czerwona kropka, czerwony punkt lub po prostu czerwona trasa to oznaczenie drogi objazdowej. Pozwala ona kierowcom na szybsze dotarcie do następnego zjazdu z autostrady w kierunku celu podróży.

Znak z czerwoną kropką - gdzie go spotkamy?

Obwodnica pozwala ominąć zakorkowane odcinki dróg, gdzie często występuje ryzyko wydłużonego postoju. Takie oznakowanie możemy spotkać np. w Bawarii, a konkretnie w okolicach Ratyzbony, a także w pobliżu tunelu Pfaffensteiner na autostradzie A93, gdzie kierowcy stoją godzinami w korkach.

Bardzo często w lokalnych audycjach radiowych są podawane informacje na temat czerwonych kropek i objazdów, żeby zapobiec dezorientacji wśród kierowców i niepotrzebnego wjeżdżania w zakorkowane trasy. Stąd pojawiają się "czerwone trasy" w komunikatach radiowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | Niemcy | drogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy