Znaki C-13 i C-16 różnią się niewiele, ale ich sens jest całkiem inny

Infrastruktura dla rowerzystów w miastach i poza nimi rozwija się - coraz częściej cykliści mogą korzystać ze ścieżek rowerowych i specjalnie dla nich zaprojektowanych przejazdów przez jezdnię czy "śluzy" na skrzyżowaniach. Często przy ścieżkach pojawiają się znaki C-13 i C-16 oraz znak złożony z tych dwóch. Warto wiedzieć, że w jego przypadku obowiązuje pewna nietypowa reguła.

Znak C-13 - co oznacza?

Znak C-13 to znak nakazu "droga dla rowerów", który informuje rowerzystów, że powinni się oni poruszać wyznaczoną ścieżką. Znakiem informującym o końcu drogi dla rowerów jest znak C-13a (biały rower na niebieskim tle przekreślony czerwoną linią). Droga dla rowerów to też przestrzeń, po której powinni jeździć użytkownicy pojazdów UTO (czyli urządzeń transportu osobistego, zaliczamy do nich np. pojazdy napędzanie elektrycznie, bez siedzenia i pedałów) oraz hulajnóg elektrycznych. 

Czy pieszy może wejść na ścieżkę dla rowerów? Tylko w sytuacji, gdy obok nie ma chodnika lub korzystanie z niego jest utrudnione (np. z uwagi na remont). Pieszy na ścieżce rowerowej musi ustępować pierwszeństwa rowerzystom, chyba, że mówimy o osobie niepełnosprawnej.

Reklama

Znak C-16 - co oznacza?

To znak z symbolem idących pieszych na niebieskim tle, oznacza oczywiście wyznaczony dla nich chodnik, po którym mogą poruszać się tylko piesi. Stosuje się go często np. przy deptakach. Piesi, widząc ten znak, mają obowiązek korzystania z wyznaczonej dla nich drogi. 

Czy rowerzysta może jechać po chodniku? Tylko w trzech przypadkach - kiedy jedzie wraz z dzieckiem do 10 lat jako opiekun (wtedy wręcz musi korzystać z chodnika, a nie ścieżki rowerowej) oraz gdy obok chodnika nie ma ścieżki rowerowej, a na drodze dla samochodów ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością powyżej 50 km/h, dodatkowo szerokość chodnika musi wynosić co najmniej 2 metry. Rowerzysta może też jechać chodnikiem w przypadku trudnych warunków pogodowych, np. podczas mgły czy burzy, kiedy poruszanie się po jezdni byłoby niebezpieczne.

Znak drogowy C-13/C-16

Często na ulicach można też dostrzec łączony znak C-13 i C-16. Symbole roweru i pieszych oddziela wtedy linia i właśnie jej ułożenie jest kluczowe. Jeśli linia ułożona jest poziomo oznacza to, że droga jest wspólna dla pieszych i rowerzystów, jedni i drudzy mogą poruszać się po całej jej szerokości, a pierwszeństwo zawsze mają piesi. Jeśli zaś linia ułożona jest pionowo, sytuacja się zmienia i wtedy piesi oraz rowerzyści powinni trzymać się wskazanej na znaku strony, np. rowerzyści po lewej, a piesi po prawej. Piesi nie powinni wchodzić na część ścieżki dla rowerów, a jeśli ją przekraczają, muszą to robić prostopadle do drogi i ustępować pierwszeństwa rowerzystom.

Czy trzeba zejść z roweru na przejściu dla pieszych?

Jeśli na przejściu dla pieszych nie wyznaczono ścieżki (przejazdu) dla rowerów, to rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru i przeprowadzić go przez nie. Inaczej ma się sprawa, gdy na jezdni wyznaczono przejazd - wtedy rowerzysta z roweru zsiadać nie musi. Za przejeżdżanie przez przejście dla pieszych można dostać 100 zł mandatu. Rowerzyści muszą też ustępować pierwszeństwa pieszym na przejściu oraz tym, którzy się do niego zbliżają.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy drogowe | znaki drogowe | droga rowerowa | piesi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy