Czy dziecko może jechać po drodze dla rowerów? Jest jeden warunek

Wydawać by się mogło, że kiedy jedziemy z dzieckiem na rowerze, powinniśmy korzystać ze ścieżki rowerowej – tak przecież podpowiada intuicja. Okazuje się, że polskie przepisy są jednak w tej kwestii inne niż mogłoby się wydawać.

Czy dziecko może jechać po drodze dla rowerów? Jest warunek
Czy dziecko może jechać po drodze dla rowerów? Jest warunekLukasz Klos/REPORTEREast News

Polskie przepisy, a konkretnie te zapisane w ustawie Prawo o ruchu drogowym, określają, że "dzieckiem" na rowerze można nazwać osoby w wieku do lat 10, ich właśnie dotyczą  inne zasady niż starszych rowerzystów. Jako że przeważnie mali rowerzyści poruszają się w towarzystwie dorosłych (opiekunów) ci także mogą "skorzystać" z uprawnień, których nie mieliby, gdyby jechali bez dzieci.

Dziecko do 10 lat na rowerze? Ma jechać po chodniku lub... pod prąd

Brzmi zaskakująco? W rzeczywistości mali rowerzyści są traktowani bardziej jak piesi - stąd powinni poruszać się (wraz z opiekunami) po chodniku, a nie ścieżce rowerowej, a w razie gdy nie ma chodnika lub pobocza, powinni poruszać się lewą stroną jezdni (jak pieszy). Dorośli opiekunowie mogą, choć nie muszą, poruszać się chodnikiem, kiedy jadą z rowerzystą w wieku do 10 lat - w ich wypadku możliwa jest też jednak jazda ścieżką obok.

Dlaczego ustawodawca stwierdził, że dzieci nie powinny jeździć po ścieżce dla rowerów? Zapewne chodzi o bezpieczeństwo, w końcu po ścieżce rowerowej mogą jeździć np. trenujący do zawodów kolarze czy po prostu zaawansowani rowerzyści rozpędzający się do 30-40 km/h. Jak wyglądało by zderzenie z dzieckiem na rowerze przy tej prędkości?

Dziecko do 10 lat na rowerze? Ma jechać po chodniku lub… pod prądMarek BazakEast News

Dzieci-rowerzyści na przejściach dla pieszych

Skoro mali rowerzyści są bardziej jak piesi niż rowerzyści, mogą oni korzystać z przejść dla pieszych - trzeba im więc ustąpić pierwszeństwa, gdy zbliżają się do zebry, nie muszą też schodzić z roweru, mogą po prostu przejechać przez pasy, tak jak dorosły opiekun. Co do ustąpienia pierwszeństwa małym rowerzystom zbliżającym się do przejścia wyjątkiem są sytuacje z tramwajem - motorniczy ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa tylko tym pieszym (rowerzystom), który już znajdują się na przejściu.

Najbezpieczniejsi (w teorii) są rowerzyści i piesi w tzw. strefach zamieszkania, gdzie niezależnie od sytuacji mają pierwszeństwo przed samochodami, które powinny poruszać się z prędkością nie większą niż 20 km/h. Dodatkowo, piesi i rowerzyści w takich strefach mogą korzystać z całej szerokości jezdni.

Za nieprawidłowe poruszanie się z dzieckiem np. po ścieżce rowerowej, policjant ma prawo wręczyć rodzicowi mandat w wysokości 50 zł, choć zapewne zanim to zrobi, skorzysta z prawa do pouczenia - tak to przynajmniej powinno wyglądać.

Kierowca busa ukarany za kłęby dymu i niezgodne z przepisami oświetleniePolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas