Znak z autem zasłoniętym kreskami zaskakuje kierowców. Co oznacza?

W całej właściwie Europie, spotykamy bardzo podobne do siebie znaki drogowe, ale są od tej reguły wyjątki. Takie jak znak P-33, który często zaskakuje kierowców i nie wiedzą, jak go interpretować. Tymczasem zawiera on bardzo ważną informację.

Prawda jest taka, że kierowcy zwykle nie znają znaczenia wszystkich znaków, jakie można spotkać przy polskich drogach. Nic więc dziwnego, że tym bardziej nie śledzą specyfiki oznakowania, spotykanej w innych krajach.

Znak P-33 - opis i znaczenie

Widoczny powyżej znak wydaje się przedstawiać coś, co "pochłania" samochód i jest w tym trochę prawdy. Znak P-33 pojawia się w miejscach, które są narażone na pojawienie się zjawisk atmosferycznych znacznie ograniczających widoczność, takich jak mgła, dym, deszcz, czy śnieg. To sytuacje, w których trudno jest ocenić odległość oraz prędkość innych pojazdów. W podobnych warunkach należy wzmóc czujność i dostosować prędkość do utrudnienia na drodze. 

Reklama

Zalecane jest więc zmniejszenie prędkości poniżej dopuszczalnej na danym odcinku drogi. Pamiętajmy, że taka prędkość to maksymalna bezpieczna wartość przy optymalnych warunkach. Tymczasem opisywany znak ostrzega, że warunki mogą być dalekie od optymalnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na pieszych, gdyż w takich warunkach są oni mniej niewidoczni. Piesi natomiast powinni wykazać się rozwagą i świadomością, że podczas tak złych warunków są mniej widoczni i nawet w obszarze zabudowanym powinni korzystać z elementów odblaskowych, które w decydujący sposób decydują o naszym bezpieczeństwie.

W Polsce nie mamy bezpośredniego odpowiednika hiszpańskiego znaku P-33. U nas stosuje się znak A-30 - żółty trójkąt z wykrzyknikiem, oznaczający "inne niebezpieczeństwo". Towarzyszy mu tabliczka z symbolem lub słownym określeniem występującego w danym miejscu zagrożenia

Jakich świateł używać podczas jazdy we mgle?

Podstawowa zasada jest taka, że przy ograniczeniu przejrzystości powietrza, musimy włączyć światła mijania. Korzystanie tylko ze świateł dziennych jest niebezpieczne i grozi mandatem. Ponadto można także włączyć światła przeciwmgłowe, ale tu już trzeba spełnić odpowiednie warunku.

Zasady korzystania ze używania świateł przeciwmgłowych reguluje art. 30 Prawa o ruchu drogowym. Według przepisów drogowych, tylne światła przeciwmgłowe możemy włączyć tylko wtedy gdy widoczność na drodze spowodowana złą pogodą jest mniejsza niż 50 metrów. Oczywiście trudno ocenić dokładną odległość widzenia, ale można przyjąć że świateł przeciwmgłowych używamy podczas gęstej mgły, czy intensywnych opadów ściegu i deszczu, kiedy widoczność rzeczywiście jest mocno ograniczona.

Co różni zakaz wjazdu od zakazu ruchu? Różnica jest kluczowa

Z kolei przednie światła przeciwmgielne nie należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu. Podobnie jak w przypadku świateł przeciwmgłowych tylnych możemy z nich korzystać jedynie w przypadku zmniejszonej przejrzystości powietrza i pogorszonych warunków widoczności na drodze. Powinniśmy używać ich jednocześnie wraz ze światłami mijania, zwłaszcza podczas intensywnych opadów deszczu lub śniegu, czy też gęstej mgły. Nie ma jednak konkretnych wytycznych co do ich korzystania, tak jak w przypadku świateł tylnych. Co ciekawe, choć przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać również podczas jazdy w nocy - konkretnie od zmierzchu do świtu - ale tylko na krętej drodze oznaczonej odpowiednimi znakami. 

Ile wynosi mandat za jazdę na niewłaściwych światłach?

Właściwe używanie oświetlenia nie tylko gwarantuje nam poprawę bezpieczeństwa, ale także chroni przed mandatem. Prawo przewiduje kilka sytuacji, w których można zostać karę za niewłaściwe światła.

  • jazda bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu - 300 PLN, 4 punkty karne,
  • jazda bez wymaganych świateł od świtu do zmierzchu - 100 PLN, 2 punkty karne,
  • jazda bez wymaganych świateł pojazdami niewyposażonymi w światła mijania, drogowe lub do jazdy dziennej - 100 PLN,
  • jazda bez wymaganych świateł w tunelu, niezależnie od pory - 200 PLN, 4 punkty karne,
  • nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności - 150-300 PLN, 2 punkty karne.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy