Znak B-42. Kierowco, nie wpadnij w jego pułapkę. Jest pięć ważnych zasad

Tomasz Wróblewski

Oprac.: Tomasz Wróblewski

Aktualizacja

Wśród znaków odwołujących zakazy występuje między innymi znak B-42. Odwołuje on szereg wprowadzonych wcześniej znaków zakazu, ale nie wszystkie. Jak go prawidłowo czytać i które ograniczenia przestają obowiązywać od miejsca jego ustawienia?

Znak B-42 nie odwołuje wszystkich znaków zakazu
Znak B-42 nie odwołuje wszystkich znaków zakazu 

Co to jest znak zakazu i kiedy obowiązuje na drodze?

Znaki zakazu wprowadzają ograniczenia w poruszaniu się pojazdów po drodze. Mogą też wyłączyć dopuszczalność wykonywania określonych manewrów, np. skrętu lub zawracania. Wyróżnia je zwykle kształt koła z czerwoną obwódką i białym lub niebieskim tłem.

Znaki zakazu obowiązują wszystkich uczestników ruchu. Nie tylko kierowców, ale także pieszych czy rowerzystów.

Znaki zakazu obowiązują od miejsca ich ustawienia do najbliższego skrzyżowania, chyba że zostały wcześniej odwołane przez inny znak.

Do najpopularniejszych znaków zakazu można zaliczyć:

Warto pamiętać, że o długości obowiązywania zakazu mogą też decydować tabliczki T-20 i T-21 umieszczone pod docelowym oznaczeniem. Określają one długość odcinka jezdni podlegającej ograniczeniom.

Czy znak B-42 odwołuje wszystkie znaki zakazu?

Wśród znaków odwołujących wprowadzone zakazy można znaleźć znak B-42, który wygląda dosyć nietypowo. To biały okrąg przekreślony czarną linią bez żadnych znaków szczególnych na jasnym tle.

Znak B-42 oznacza koniec zakazów. Wbrew przekonaniu wielu kierowców nie dotyczy on jednak wszystkich wprowadzonych wcześniej ograniczeń.

Anuluje on pięć reguł:

  • zakaz zawracania B-23;
  • zakaz wyprzedzania B-25;
  • zakaz wyprzedzania przez samochody ciężarowe B-26;
  • zakaz używania sygnałów dźwiękowych B-29;
  • ograniczenie prędkości B-33.

Jak łatwo zapamiętać, co odwołuje oznaczenie B-42? Ma on zastosowanie wyłącznie do tych znaków, które występują zarówno w postaci zakazu, jak i jego odwołania.

Dlatego B-42 nie odwoła np. zakazu skrętu w lewo, ponieważ nie ma znaku, który by go anulował.

Znak B-42 w przeciwieństwie do innych znaków kończących zakazy nie odnosi się wyłącznie do jednego ograniczenia, ale obejmuje całą ich grupę.

Znaki B-42 mogą wystąpić w kilku rozmiarach, w zależności od miejsca ich montażu. Ich najmniejszą wersję stosuje się m.in. na uliczkach zabytkowych części miast. Mają one średnicę 40 cm. Na typowych drogach gminnych używa się rozmiaru 60 cm. Największy montowany jest przy autostradach lub jezdniach głównych i ma średnicę 100 cm.

Czy skrzyżowanie odwołuje znak zakazu?

Na pytanie, co odwołuje znaki zakazu, każdy kierowca odpowie: "skrzyżowanie". Teoretycznie jest to prawda, ale okazuje się, że nie zawsze i nie wszystkie skrzyżowania działają w taki sposób. Poza tym rodzi się pytanie, kiedy w ogóle kierowca ma do czynienia ze skrzyżowaniem.

Przede wszystkim należy pamiętać, że skrzyżowanie to przecięcie się dwóch dróg posiadających jezdnię. Nie będzie nim na przykład zjazd do drogi gruntowej lub na podjazd do domu jednorodzinnego.

Co ciekawe, skrzyżowanie dróg dwujezdniowych wprawdzie odwołuje znaki zakazu, ale... tylko po stronie pasów ruchu w przeciwnym kierunku.

Czy skrzyżowanie odwołuje znaki zakazu zawsze? Również nie! Skrzyżowanie nie odwoła ograniczenia, kiedy zostało ono wprowadzone na tablicy strefy ruchu (np. w centrum miasta). Wtedy potrzebny jest znak "Koniec strefy ruchu".