Zakaz zatrzymywania i zakaz postoju. Czym się różnią te znaki?

Zakaz zatrzymywania (B-36) i zakaz postoju (B-35) to znaki, który musi znać każdy kierowca. Z powodu występujących między nimi podobieństw zdarzają jednak problemy z interpretacją. Jak wyglądają oba znaki, co grozi za złamanie zakazów?

Jak wyglądają znaki zakazu zatrzymywania i zakazu postoju?

 

Zakaz zatrzymywania to znak B-36, który ma kształt koła z niebieskim tłem, czerwoną obręczą i dwiema kreskami układającymi się w literę "X". 

Zakaz postoju to znak B-35, który wyróżnia jedynie to, że pośrodku ma tylko jedną kreskę przebiegającą pod kątem.

Zakaz zatrzymywania i zakaz postoju. Czym się różnią?

W przepisach o ruchu drogowym o zatrzymaniu się mowa w przypadku unieruchomienia pojazdu niewynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Ponadto, proces ten  może trwać maksymalnie 1 minutę. 

Jeżeli warunek czasu nie zostaje spełniony i samochód jest unieruchomiony dłużej, wtedy mówimy o postoju. 

Reklama

Oczywiście w tym przypadku również nie może on wynikać z warunków panujących na drodze lub innych przepisów ruchu drogowego. 

Zasady przestrzegania znaków zakaz zatrzymywania i zakazu postoju

W miejscach, w których nawet chwilowe unieruchomienie pojazdu pogorszy płynność ruchu, stosuje się znak zakazu zatrzymywania się. Od tego, po której stronie jezdni się znajduje, zależy obszar jego obowiązywania. 

Gdy pojawia się on poza obszarem zabudowanym, dotyczy jezdni i pobocza, z wyjątkiem wyznaczonych miejsc parkingowych. 

Przestrzegać powinny go wtedy nie tylko pojazdy, ale i kolumny pieszych, jeźdźcy czy poganiacze. Pod nim znaleźć się mogą tabliczki ze strzałkami, określające początek, kontynuację lub koniec zakazu.

Zakaz postoju pojawia się na drogach, na których chwilowe zatrzymanie, np. w celu zabrania lub wysadzenia pasażera jest możliwe, ale długotrwały jest zabroniony. Obowiązuje on całą dobę, chyba że na znaku napisano inaczej. Podobnie jak wcześniej omawiany znak, ten również obowiązuje po stronie jezdni, po której się znajduje. Te same zasady jego przestrzegania obowiązują poza obszarem zabudowanym i podobnie, jak w przypadku zatrzymywania się, mogą się znaleźć pod nim dodatkowe tabliczki. Do znaku zakazu postoju może nie stosować się osoba niepełnosprawna. 

Mandat za złamanie zakazu zatrzymywania i zakazu postoju

Gdy przez długi czas nie uda się odnaleźć dozwolonego miejsca parkingowego, czasem wielu kierowców myśli o zachowaniu niezgodnym z prawem. 

Zignorowanie zakazu zatrzymywania i postoju niesie za sobą ryzyko mandatu:

  • naruszenie zakazu postoju w miejscach utrudniających wjazd lub wyjazd, dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu, przed lub za przejazdem kolejowym na odcinku od przejazdu do słupka wskaźnikowego z jedną kreską oraz w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone — 100 zł;
  • naruszenie zakazu postoju na obszarze zabudowanym pojazdu lub zespołu pojazdów o DMC powyżej 16 t lub długości przekraczającej 12 m — 200-300 zł;
  • brak sygnalizowania lub niewłaściwe sygnalizowanie postoju z powodu uszkodzenia lub wypadku — 150 zł;
  • zatrzymywanie pojazdu w miejscach niedozwolonych — 100-300 zł;
  • zignorowanie znaku zakazu zatrzymywania się i znaku zakazu postoju — 100 zł.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki zakazu | zakaz postoju | zakaz zatrzymywania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy